XRP, her zaman spekülasyonlara konu olmuştu, XRP’nin tam olarak nerede durduğu ve kripto para birimi olarak durumunun kritik olduğu çok kez konu edilmişti.

XRP’nin gerçek bir kripto para birimi olmadığını ve Bitcoin ile karşılaştırıldığında, minerların hiçbir madencilik imkanına sahip olmaması gibi çeşitli nedenler olduğunu söyleyen birçok uzman ve analist var. Ancak, Bitcoin, Litecoin, Ethereum ve diğer popüler kripto para birimlerinden farklı olarak XRP kazılamaz. Ancak hızlı ve güvenilir olması için aerodinamik bir blockchain ile güçlendirilir.

Elpis Investment CEO’su Anatoly Castella, XRP koininin kriptoborsa ailesinden çok uzakta olduğunu söyledi:

“Merkezli blok ve tüm XRP bir kerede çıkarıldı. Dalgalanma, fiat para ve blockchain kriptoborsası en iyi unsurları birleştiren bir Fintech platformuna benziyor. “Dijital Fiat”, bir kripto para birimi değil.

Bitcoin dijital ve finansal pazara girdikten sonra, ilgi alanlarını bulan insanlar, onlara iki şekilde erişebildi: kaz ya da satın al. Bitcoin’in yapısı merkeziyetçi ve merkez bankası ya da ana firmanın kendi operasyonunda hiç bir eli olmadığı gerçeği idi. Bu onu geleneksel para birimlerinden çok farklı kılmıştı.

Merkezli para birimleri olma özelliğinin yanı sıra, merkezi olmayan, para birimleri olma kimlikleriyle tanınan ve altın gibi çıkarılan Bitcoin vari dijital para birimleri de vardır. XRP, popüler dijital para birimleri arasında garip olanıdır.

 XRP’nin çoğunluğu ana şirketi, diğer kripto para birimlerine kıyasla biraz daha farklı olan Ripple Vakfı tarafından tutuluyor. 100 milyar adet üretildi ve şu ana kadar 40 milyar adet piyasaya sunuldu. Kalan XRP, akıllıca bir sözleşme ile güvenli bir şekilde bir kenara çekiliyor ve bu da yalnızca bazılarının aylık olarak kullanılabilir olmasını sağlıyor.

XRP’nin 2018’de en çok konuşulan varlıklardan biri olduğundan şüphemiz yok.  Düşünceleriniz Neler? Lütfen bizimle paylaşın!

Paylaşmak İstersen

YAZAR HAKKINDA