Kripto para madenciliği popülerliğini artırdığı şu dönemlerde bir çok güzel haberin yanı sıra kötü haberler de oluyor. Ancak bu şekilde komik ve ilginç haberler her zaman olmuyor.

Kaçak Elektrik İle Kripto Para Madenciliği

Ukrayna, Rivne şehrinde bulunan bir yerel polis merkezinde, çalışanlar bulunduğu kurumun elektriğini kullanarak kripto para madenciliği yaparak elektriği bedavaya getiriyormuş. Özetle kaçak elektrik kullanıyormuş.

368.media‘nın yayınladığı habere göre Polis İletişim Departmanının iş yerindeki elektriği kullanarak kripto para madenciliği yaptığı ortaya çıkarılmış, ancak kimlikleri gizli tutulan çalışanların tam olarak ne kadar süredir bu işi yaptığı daha tam anlamıyla tespit edilememiş. Ortalama 4 aydır madencilik yaptıkları suçlaması ile karşı karşıya kalan polislerin tam olarak ne kadar elektrik tükettiği ve hangi kripto paranın madenciliğini yaptıkları hakkında kesin bir bilgi de verilmemiş.

Uzun süre farkedilmemesinin en büyük sebeplerinden biri madenci cihazlarını sunucu dolapları içerisinde barındırıyor olmalarıymış, dışardan bakınca sadece sunucu görünümünde duran dolabın içi açıldığında ise gerçek ortaya çıkmış. Nisan ayında Ulusal Polis Departmanı İç Güvenlik Bölümü çalışanları kullanılan ekipmanları ortaya çıkartmış. Bulunan donanımlar arasında ise 2 hard disk, 6 güç kaynağı, 8 Ekran kartı, bir anakart, bir işlemci ve tam donanımlı bir sunucu ünitesi bulunmakta.

Kripto para madenciliği Ukrayna içerisinde tamamen yasal ancak bu yöntem ile kaçak elektrik kullanarak, çalıştıkları kurum üzerinden elektriği kullanarak madencilik yapmak yasal olmadığı gibi etik de değildir. Tam olarak sonuçlanmayan olayın kısa süre içerisinde açıklığa kavuşacağı da belirtildi.

Paylaşmak İstersen

YAZAR HAKKINDA