StableCoin nedir ? Bitcoin, altcoin gibi terimlerin yanısıra son dönemde piyasada adı sıkça duyulan bir terim çıktı. Stablecoin.

Peki bu Stablecoin Nedir ve Ne işe yarar ?

Stablecoin fiyat istikrarı özelliğine sahip kriptoparalara denir. Niick Tomaino tarafından tanımlanan Stablecoin türkçeye “Stabil Kripto Para” olarak çevrilmektedir. Genellikle stablecoinlerin bir çoğu Dolar’a sabittir. Bitcoin, Ethereum vb coinlerin yükseliş/düşüş (volatilite) oranları göz önüne alındığında bu değişim kullanıcılar için ticari amaç güdüldüğünde bir problem yaratabilir.

Ticaret yaparken kullanılan kripto paraların volatilite dışında problem teşkil eden ikinci problem ise sürekli değişen ve çoğunlukla yükselen işlem ücretleridir. Bu iki problem bir çok şirketin Bitcoin kullanmayı bırakmasına sebep olmuştur. Stablecoinler  istikrarlı fiyata sahip olmaları ile dikkat çektikleri gibi akıllı sözleşmeler ile uyumlu çalışarak, Blockchain ağındaki finansal hizmetlerin omurgasını oluşturabilir.

Ne işe yarar kısmına gelince, elinizde Ethereum ve Bitcoin gibi voltalitesi yüksek paralar tutmak yerine stablecoin tutarsanız kendinizi piyasadaki dalgalanmalara karşı korumuş olursunuz.

Örnek vermek gerekirse:
Bitcoin 10,000$ olarak düşünelim. Siz 1 Bitcoinlik yatırımı direkt olarak Bitcoine değil de bir stablecoine yatırdınız. Bu sayede 10.000 stablecoininiz oldu. Bu süreç boyunca Bitcoinin fiyatı 8.000$ a düşse bile sizin yine 10.000 stablecoininiz olacak ve istediğiniz zaman bitcoine çevirebileceksiniz.

 

Şimdilik bilinen birkaç stablecoin:
Tether, TrueUSD, DAI, bitEUR, nuBITS

 

Paylaşmak İstersen

YAZAR HAKKINDA