Soft Fork Nedir ? Soft Fork, kelime anlamıyla yumuşak çatallaşma anlamına geliyor. Örneğin, bir protokolün kuralları sıkılaştıran, kozmetik bir değişiklik uygulayan veya yapıyı herhangi bir şekilde etkilemeyen bir işlev ekleyecek bir şekilde değiştirilirse, yeni sürüm blokları eski sürüm nodeları tarafından kabul edilir.  Daha yeni, daha farklı olan versiyon eski versiyon bloklarını reddeder.

Hard Fork’tan Farkı Nedir ?

Bitcoin’de, ideal eski versiyonu kullanan madenciler, bloklarının kabul edilmediğini ve yükseltilmesi gerektiğini fark edeceklerdir. Daha fazla madencinin yeni sürüme yükseltmesiyle birlikte, sistem kendisini tamir edecektir. Yeni sürüm blokları, hem eski hem de güncel nodelar tarafından kabul edildiğinden, belli bir zaman dili sonrasında tamamen güncellenir

Topluluğun blok boyutunu 1 MB’lık geçerli sınırdan 0,5 MB’a düşürmeye karar verdiğini varsayalım. Yeni sürüm nodelar 1MB’lık blokları reddeder ve önceki bloğa, kodun güncellenmiş bir sürümü çıkarılmışsa geçici bir forka neden olur. Bu bir soft forktur.

Başlangıçta, Bitcoin bir blok boyutu sınırına sahip değildi. 1MB sınırının getirilmesi soft fork ile sağlandı, çünkü yeni kural eskisinden daha sağlamdı. Yapıyı değiştirmeden kodu artıran işlev de soft forkla başarıyla eklendi. Bu değişiklik genellikle madencilerin çoğunluğunun güncellenmesini gerektirir, bu da daha uygulanabilir ve daha az yıkıcı olur. Soft forklar, hard forklarda bahsettiğimi çift harcama riskini taşımaz; çünkü eski sürümü çalıştıran nodelar ve kullanıcılar, hem eski hem de eski sürüm blokları okuyabilirler.

Yazıyla alakalı bir sorunuz varsa lütfen yorumlar kısmına yazınız.

Paylaşmak İstersen

YAZAR HAKKINDA