200 günlük basit hareketli ortalama anlamına gelen 200 (SMA), tüccarların ve piyasa analistlerinin uzun vadeli piyasa trendini belirlemek için önemli bir gösterge olarak kabul edilir.

200 günlük SMA ile çakışan bir piyasadaki fiyat seviyesi,bu seviyenin altında olduğunda 200 günlük SMA’nın veya direnç seviyesinin üzerinde olduğunda büyük bir destek seviyesi olarak kabul edilmektedir.

200 günlük SMA, özellikle günlük grafiklere uygulama için popülerdir. Önceki 40 haftayı kapsayan 200 günlük SMA, genel piyasa eğilimini belirlemek için hisse senedi alım satımında yaygın olarak kullanılmaktadır.

Stokun fiyatı günlük zaman dilimi boyunca 200 SMA’nın üzerinde kaldığı sürece, hisse senedinin genel olarak yükseliş eğiliminde olduğu düşünülür. 200 günlük SMA’ya sıkça kullanılan bir alternatif, bir önceki yıl için ticareti temsil eden 255 günlük hareket ortalamasıdır.

50 günlük SMA’nın 200 günlük SMA’nın aşağı tarafına geçmesi olayı stokta ciddi bir ayı piyasası belirtisi yani “ölüm haçı” olarak adlandırılmaktadır. Bu piyasa adına kritik bir öneme sahiptir.

Benzer şekilde, 50 günlük SMA’nın 200 günlük SMA’nın üst kısmına geçişi, bir hisse senedinin “altın” olarak kabul edildiğine veya bir kez fiyatta artacağından neredeyse emin olunca “altın haç” olarak adlandırılır.

200 günlük SMA’ya kendi kendini gerçekleştiren bir kehanet niteliği taşıyor. Piyasalar kısmen bununla bağlantılı olarak güçlü tepki veriyorlar çünkü birçok tüccar ve analist buna çok önem veriyor.

kaynak: investopedia

Paylaşmak İstersen

YAZAR HAKKINDA