Ripple 2012 Yılında bir ödeme ağı olarak (RippleNet) ve aynı zamanda bir coin olarak (Ripple XRP) hayata başlamıştır.

Ripple Nedir ?

Ripple bilinen bir çok Kripto Coinin yanısıra madenciliği yapılamayan bir coindir. Ledger adı verilen blockchain tabanlı tüm defterler bir şirket tarafından yönetilir. Diğer coinler gibi merkezi olmamak gibi bir durum söz konusu olmadığı için ödeme sistemleri olan büyük şirketler ve bankalar, bir muhattap bulabildikleri için genellikle Ripple tercih ediyor.

Ripple’ın şuan aktif olarak New York, San Francisco, Londra, Sidney, Singapur, Hindistan ve Lüksemburg’da ofisleri bulunuyor.

Ripple Neden Avantajlıdır ?

Ripple aralarında UBS, Santander ve American Express gibi ayrıca Türkiyeden de Akbank gibi bir çok güçlü şirketin kurumsal para ve transferlerini yönetmektedir. Ripple kullandığı blockchain teknolojisi ile minimum maliyet maksimum hız ile global işlemlere olanak sağlıyor. Özetlemek gerekirse Ripple kullanarak dünyanın bir ucundan bir ucunda ortalama 3-4 saniye içerisinde gönderim yapılabiliyor. Ripple şu an için saniyede ortalama 1500üzeri işlemi gerçekleştirebiliyor. Ayrıca kendi iddaalarına göre bu işlem sayısını saniyede 50bin işleme ulaşması da kendi ağları açısından bir problem teşkil etmediğini ve bu sayıyı da kaldırabileceğini söylüyor.

 

Paylaşmak İstersen

YAZAR HAKKINDA