Ripple’a büyük darbe mi iniyor ? Diğer kripto para birimleri yavaş yavaş toparlanırken, Ripple’in değeri henüz bir dolara ulaşmadı. Büyük bankalarla ve devlet kurumlarıyla yaptığı ortaklıklara rağmen, değeri henüz yükselmedi. Yatırımcılar bu dalgalanmanın sonunu endişe ve merakla bekliyor.

Ripple’a Ne Oluyor ?

Bu yıl 25 Nisan’da XRP, 0.957 $ olarak değerlendi ve bu, 1 $ bariyerine en yakın değeriydi. Yazının yayınlandığı tarihte ise 0,78 dolar civarında seyrediyor, diğer kripto paralar gibi kendi engelini en kısa sürede kırma girişimi gösteremiyor.

Peki neler oluyor ve Ripple için bu bir son mu? Ripple için en büyük darbe, hakkında açılan dava gibi duruyor. Bu, Ripple’in insanları asla bitmeyen ICO aracılığıyla aldatmasıyla ilgili bir dava. Geçtiğimiz hafta Kalifornia’da bir sınıf davası açıldı ve bu davada, Ripple Labs yasadışı birkaç şey yapmakla suçlandı. Kayıt dışı teklif ve menkul satışını yaptırmak, Kaliforniya Şirketler Kanunu ihlali, kayıtlı olmayan teklif ve menkul satışını yürütmekten aleyhinde suçlamalarda bulunuldu. Ancak, bu davanın devam edebilmesi için, Ripple bir güvenlik sistemi olarak sınıflandırılmalıdır. Kripto paralar ve ülkeler arasında, konuların sınıflandırılamamasından ötürü hala bazı sıkıntılar oluşabilmekte.

Peki güvenlik nedir ve Ripple için uygulanabilir midir?

Parasal değeri tutulabilen, değiştirilebilir ve devredilebilir kişisel finansal araç olarak açıklanabilir. Özü şirketin satın alınabilen küçük parçalarıdır. Halka açık bir şirkette bir varlık, bir hükümet organı veya bir şirket ile alacaklı ilişkisi ya da bir opsiyon ile alakalı varlık haklarıdır. Bu tanım, Ripple’in ana şirketi hisseleri halka açık olarak işlemediğinden, davanın herhangi bir yaptırımı bulunmadığını düşünebiliriz. Bu kripto camiası için emsal bir karar olacak.

Ripple’ın geleceği bu davaya büyük oranda bağlı gibi ve tabii ki kararın nasıl devam ettiğine. Kripto pazarında çok az düzenleme olduğu için, kurul aşaması hayli zorlu geçecek gibi, bakalım zaman ne gösterecek.

Paylaşmak İstersen

YAZAR HAKKINDA