Proof of Work Nedir ? Nasıl Çalışır ? Avantajları ve Dezavantajları nelerdir ? Bize ne gibi bir getiri sağlar ?

Proof of Work Nedir – Nasıl Çalışır ?

Proof of Work hayatımıza Bitcoin ile girmiş bir yöntemdir ve İş İspatı anlamına gelmekttedir. Tam olarak tabiri ise “Sahiplerinin ne kadar hevesli olduklarını anlayabilmeleri için onlardan talep edilen fedakarlığın ispatı” olarak bilinen isimdir. Bitcoin kurucusu olarak bilinen Nakamoto merkezi olmayan bir yapı kurmayı hedeflediği için kendisini koruyacak bir kurala ihtiyaç vardı. Bitcoin miner’lığı ile mümkün olan en çok işlemi içeren bir blok oluşturmayı hedefler ve bu blok oluşturulurken belirli kurallara bağlı olarak oluşturulması gerekir. Bu bloklar ile kuralları dahilinde işlem yapmak ise çok yüksek bir işlem ve hesaplama gücüne ihtiyaç duymaktadır. Bu iş için bloğu bulan sistem ise Bitcoin ile ödüllendirilir. Uygun bloğu bulmak için yapılan işleme ise “Proof of Work” denir.

Kısacası Bitcoin ağında isteyen herkes basit bir şekilde blok üretemez, en güçlü olması ya da en fazla kullanıcıya sahip olması tek başına hiç birşey ifade etmez. Bunun için gereken şey işe olan bağlılığını ispat etmesidir. Ayrıca bu işin  zorluk seviyesi de her bir blok üretildiğinde bir üst seviyeye çıkmaktadır. Bu şekilde sistem donmadan, tıkanmadan, değerlenerek hayatına devam edebilir.

Biraz kafa karıştırıcı bir şekilde olduğu için sizlere bir de örnek ile anlatmak istiyorum;
Örneğin benim dağıtmak için mevcut bir kaç iPhone x’im olsun, ben bu iPhone’ları şehir merkezinin en işlek ve en olmadık yerinde dağıtmak için gider ve “Ben bedavaya iPhone X dağıtıyorum” diye bağırırsam, kısa bir sürede bir kaç arkadaş beni orda yere serip bütün telefonları alıp kaçabilirler. Bu benim yaptığım iş için olumsuz ve zararlı bir hareket olacaktır.

Bunun yerine cep telefonu ihtiyacı olduğunu düşündüğüm insanlara, daha gizli ve sessiz bir yerde telefonları verirsem böylece en çok ihtiyacı olan insanlara düzgün şekilde telefon dağıtabilmiş olurum ve yaptığım iş için en doğru hareket de bu olacaktır.

Bitcoinin çalışma sistemi de çok farklı değil. Bitcoin, cep telefonu yerine blok dağıtıyor. Her bir bloğu alana ise de işlem ücreti olarak belirli bir sayıda Bitcoin veriliyor. Proof of Work işlemi tamamen donanıma dayalı bir çalışma şekline sahip olduğu için, yani iş ispatı işlem gücü ile yapıldığı için gelecek için tehlikeler arz ediyor gibi gözüküyor. Bunun en iyi örneği ise şuan PoW Mining ağının tükettiği elektriğin neredeyse tek başına Irlandanın kullandığı elektrikten fazla bir enerji tüketimi olduğudur. Bu sebeple projelerin ileriki dönemlerde daha fazla Proof of Stake tercih edeceği “Ethereum” un yaptığı son Casper güncellemesi ile de gözlemlenebiliyor.

Paylaşmak İstersen

YAZAR HAKKINDA