Proof of Stake Nedir ? Nasıl Çalışır ? Avantajları ve Dezavantajları nelerdir ? Bize ne gibi bir getiri sağlar ?

Proof of Stake Nedir ?

Proof of Stake, Proof of Work ( PoW ) gibi bir coin temeli algoritmasıdır. Proof of Stake sisteminde coinler sistem başlarken üretilir ve herkesin kendi yatırımına göre belli bir aralık ile cüzdanlara gönderilir. Sahip olduğunuz coin kadar para kazanma gücüne sahip olduğunuz bir algoritma yöntemidir. Proof of Stake yöntemine en iyi örnek ise vadeli banka hesaplarıdır. Ortalama olarak aynı mantıkla çalışmaktadır.

Proof of Stake sisteminde işlemler şahısların cüzdanlarındaki coin miktarına göre rastgele olarak yapılır. Yani coine sahip olan her cüzdan aynı zamanda birer miner (doğrulayıcı) konumundadır. Bu durumda elbette cüzdanında daha fazla coin bulunan kullanıcıların işlem önceliği ve doğrulama olarak kullanılma olasılığı daha yüksektir ve her bir işlemden (transaction) daha fazla pay alırlar. İlk Proof of Stake sistemini kullanan coin ise Peercoin’dir.

Proof Of Stake Türleri Nedir ?

Proof Of Stake’in farklı türleri vardır ve bu türler ikiye ayrılır.

  1. Yıllık belirli oranda faiz getirisi : Bu tür PoS coinlerde cüzdanınızı senkronize ettiğinizde, zaman geçtikçe cüzdanınızdaki coine orantılı olarak faiz ödemesi alırsınız (stake etmek). Bu türün en büyük avantajı kullanıcılar stake etmek için sürekli cüzdanlarını senkronize ederler ve bu sayede network her daim güçlü kalır ve aktif kullanıcı sayısı azalsa bile coin zarar görmez. Bu sayede yatırımcılar coinlerini satmak yerine Stake etme yöntemine başvurup faizini almayı tercih etmektedir. Bu da coinin değerinin belli bir ölçüde düşmesini engeller
  2. Maksimum Coin Sayısı : Bu türde ise faiz yoktur maksimum coin sayısı sabitlenir. Bu tür coinlerde cüzdanınızın sürekli aktif olması gerekmektedir ve sahip olduğunuz coinleri işletmeniz (forge etmek) gerekmektedir. Bu sistemin en büyük avantajı ise sürekli coinlerini forge etmek isteyen kullanıcılar olacağı için sistem oldukça güçlü olacaktır. Bu sayede aktarım işleri en kısa zamanda gerçekleştirilecektir ve Coin sayısı sabit tutulduğu için coin Enflasyona yenilmeyecektir.

Ayrıca şimdilik Dünyanın en büyük 2.Kripto parası olarak bildiğimiz Ethereum 2018 yılı içerisinde sistemini Proof of Stake algoritmasına geçirmeyi planlamaktadır ve bununla ilgili Casper adında bir update test etmektedir.

Paylaşmak İstersen

YAZAR HAKKINDA