Opera, özellikleri arasında, yerleşik kripto para cüzdanı olan “Web 3-ready” Android web tarayıcısını kamuoyuna duyurdu.

Daha önce beta sürümünde mevcut olan, ağın ERC-20 standardını kullanan Etherum’un etherini ve diğer koinleri desteklemekte. Uygulama aynı zamanda şifreli koleksiyonlar için (CryptoKitties gibi) kullanım alanı yaratıyor. Yanı sıra cüzdandan erişilebilen Etherum tabanlı merkezi olmayan uygulamalar veya d apps desteği sağlamayı hedefliyor.

“Şu ana kadar kripto para birimlerini çevrimiçi olarak kullanmak ve Web 3’e erişmek, özel uygulamalar veya uzantılar gerektiriyordu. Kullanıcıların bu gibi teknolojileri denemeleri bile zordu. Yeni tarayıcımız bu sürtünmeyi ortadan kaldırıyor, ”

diyor Opera Crypto’nun ürün müdürü Charles Hamel açıklamasında.

CoinDesk’e konuşan Hamel, yeni ürünün beta sürümü ile büyük ölçüde aynı olduğunu, ancak şirketin “çok daha geniş bir kitleye” ulaştığını belirtti. Ayrıca şirketin geri bildirim aldığını ve uygulamanın kullanıcı arayüzünü “önemli ölçüde” güncellediğini söyledi.

Uygulama artık kullanıcılara daha ​​az kafa karıştırıcı bir dil sunmakta ve karşılaştıkları duvarı alçak bir seviyeye çekmeye çalışmakta.

Operaya göre, firma, “en büyük geliştiriciler topluluğunu inşa eden ve arkasından çok fazla ivme toplayan” olduğu için Etherium’u tercih etti.

Opera’nın kripto cüzdanı, dapps ile etkileşimleri kolaylaştıran, Ethereum Web3 API’sini uygulamaya entegre ettiler. Firma buna “bilgi erişimi sağlamak, işlemleri çevrimiçi yapmak ve kullanıcıların çevrimiçi kimliğini daha fazla kontrol sağlayacak şekilde yönetmek için bir araç” diyor.

Hamel, beta aşamasında, Opera’nın tarayıcılarında amaçlanan işlerini yürütmek isteyen geliştiricilerden geri bildirimler aldıklarını söyledi.

Sonuç olarak, “daha ​​iyi bir stabiliteye ve daha iyi bir uyumluluğa sahibiz” dedi ve cüzdanın “bir tarayıcı uzantısından çok daha güvenli” olduğunu ekledi.

Android tarayıcısı artık Google Play Store’da sunulduğunda, Opera geliştirici sürümü zaten test için kullanılabilir durumda idi. Windows, Mac ve Linux işletim sistemleri için tam masaüstü sürümüne geçilmesi 2019’da gelecek olan güncellemelerle birlikte olacağını söyledi.

Apple iOS konusuna gelindiğinde ise, Hamel, uygulama sağlayıcılarına “daha ​​zorlu” ve “katı” bir ortam oluşturduğundan, “Şu anda bizim için bir odak noktası değil” dedi.

“Umudumuz, bu adımın, kripto-para birimlerinin spekülasyon ve yatırımdan, kullanıcılarımızın günlük hayatlarındaki gerçek ödemeler ve işlemler için kullanılmaya geçişini hızlandıracağıdır.”

Krystian Kolondra, Opera başkanı.

Ekim ayında Opera, blockchain teknolojisini keşfetmek için blockchain danışmanlığı ve finansal hizmetler firması Ledger Capital ile ortaklıklarını duyurdu. O zamanlar, iki şirket yeni uygulamalar aradıklarını ve blockchain kullanacakları ve aynı zamanda Opera ürünleri içindeki teknoloji için büyüme fırsatları olduğunu bildirdiler.

kaynak: coindesk.com

Paylaşmak İstersen

YAZAR HAKKINDA