Masternode Nedir ? Masternode ile nasıl para kazanılır ? Masternode nasıl kullanılır ve yatırımcılara bir faydası varmıdır ? Gibi soruları yanıtlayacağız.

Masternode Nedir ?

Masternode, tam işlevli bir node ya da masternode işlevinin herhangi bir kripto paranın blok zinciriyle tam anlamı ile senkronize edilmiş ve 7/24 çalışan kripto para cüzdanıdır denilebilir. Daha açıklayıcı olsun istiyorsanız, “maden” ekipmanları almayan/alamayan kullanıcıların da söz sahibi olmasını amaçlamaktadır. Teknik anlamda belirli bir miktar coin’i bir cüzdana kilitleyip coin’in cüzdandaki işlemleri onaylaması ve ya dash gibi gizlilik özelliklerine sahip transferlerin gizli bir şekilde mi yoksa açık bir şekilde mi yapılacağını düzenleyen sistemdir.

Özetle Masternode, cüzdana bir miktar coin kilitleyerek o cüzdanın çalışma sistemine yardımcı olarak verdiğiniz destek kadar kâr etmenizi amaçlayan bir sistemdir.

Bu sistemin öncüsü DASH olduğu için size DASH ile bir örnek vereceğim. Şu an DASH ile masternode kurabilmeniz için DASH 1000 adet DASH istemektedir. 1000 adet DASH’i cüzdanınızda tutmaya başladığınız zaman masternode kurmuş ve çalıştırmış oluyorsunuz, ancak 1000 coinden eksiltirseniz masternode çalışmayı bırakıyor. Ek olarak cüzdanın kurulu olduğu bilgisayarda, bilgisayarın ve cüzdan yazılımının 7/24 açık kalması gerekiyor. Bu şekilde de blok ödüllerinin bir kısmını miner’lar gibi sizler kazanmış oluyorsunuz. DASH ile 1000 coin tutarak masternode çalıştırdığınız zaman ortalama aylık gelirleriniz aşağıda bulunan görseldeki gibidir.

Her Coin İle Masternode Yapılır mı ?

Her coin’in MasterNode’u yok, çünkü her coinin üretim/mine edilme algoritması farklı. Donanım ile mining yapılabilen bir coin’in (proof of work) işlemlerini onaylatmaları için MasterNode’lara ihtiyacı yok. Ayrıca her coinin MasterNode oluşturma limiti ve gelir düzeyi de farklı.

Proof of Work Nedir ? PoW
Proof of Work Nedir ? Nasıl Çalışır ? Avantajları ve Dezavantajları nelerdir ? Bize ne gibi bir getiri sağlar ?
Read more.

Masternodes.pro websitesinden masternode yapılabilecek coinleri inceleyebilir, ne kadar paraya kurulur, ne kadar süre içerisinde yatırımını karşılar vb gibi ayrıntılı bilgiler edinebilirsiniz.

Paylaşmak İstersen

YAZAR HAKKINDA