Kripto borsası ve Bitcoin için sert bir düşüş görüldü ve bazı borsalar yasaklandı,  şu sıralar kripto dünyası için iyi haberler duymak, gerçekten fazlasıyla ihtiyacımız olan bir durum. Malezya kısa süre önce kripto paralar için harika bir haber verdi.

Milyonlarca yeni kullanıcıyı ağa getirebilecek bir adım, Bitcoin’in Malezya’da yasal hale getirilmesi. Malezya’nın merkez bankasının farklı kripto paranın kullanımını düzenleyecek bir çerçeve geliştirmeye çalıştığı bildirildi. Vali Muhammed bin İbrahim, yıl sonu itibarı ile , özellikle kara para aklama ve terörizmin finansmanını ele alacak, kripto paralarla ilgili kurallar yayınlamayı düşündüğünü belirten bir bildiri yayınladı. 

Sadece üç yıl önce verilen Bitcoin yasal ihale olarak kabul edilemeyecek kararına rağmen, bu büyük U dönüşü hem Malezya hem de Bitcoin için önemli bir olay oldu. Konumuzun odak noktası Bitcoin. Bu durum sadece Malezya için iyi bir şey değil, bir bütün olarak, Bitcoin’i nasıl etkileyebilecek beraber göreceğiz. Milyonlarca kullanıcıyı çekebilme potansiyeli ve Bitcoin’in seyrini değiştirebileceği hakkında kafalarımızda soru işaretleri oluşturması bile pozitif bir durum.

Bunun Malezya için anlamı nedir? Malezya’da bu büyük dönüşüme ne sebep oldu ve neden şimdi kripto paraları destekliyorlar?

Son gelişmeler beraberinde Malezya ve çevre bölgelerinde bazı büyük değişiklikler getirebilir. Bunlardan en önemlisi, yurtdışından parayı kendi ülkelerine gönderen çok sayıda turist işçidir. Son aylarda, ulusal paraları üzerinde zararlı bir etkisi olan parasal devalüasyon ve katı sermaye kontrolleri tarafından vuruldular. Malezya her zaman kripto paraları çevreleyen sıkı kurallar ve düzenlemelere sahipti, bu yüzden bu U dönüşü bazılarına şaşırtıcı geliyor. Ülkenin merkez bankası olan kripto para birimleri söz konusu olduğunda, uzun süredir sert kalmışlardı.

Bir çok finans kurumu kripto paralar konusuna kaşlarını çatmıştı çünkü ülke olarak bunu asla düzgün bir şekilde düzenleyemeyeceklerini düşünüyorlardı. Sadece iki hafta önce, Malezyalı Menkul Kıymetler Komisyonu kripto paraya yatırım yapmamak için güçlü bir uyarı yayınladı; Ancak, yukarıda daha önce belirttiğimiz gibi, bu yeni bir şey değil. Şu anda, Malezya, tüccarların Bitcoin ve diğer kripto para birimleriyle ticaret yapmasına izin verecek bir çerçeve oluşturmaya çalışıyor, ancak aynı zamanda kara para aklama ve terörün finansmanını da ele alıyor.

Ülke ekonomisinin kayda değer büyümesi ve yakınlarda ki birçok ekonomik başarıları ile biliniyor. Kaçınılmaz olarak kripto para birimine benzer bir güç uygulamak istiyorlar, ki bu kolay olmayacaktır, bu yüzden etkin bir çerçeve oluşturmak için çok çalıştıklarını aktarıyorlar. Bu, Malezya için çok heyecan verici bir hareket. Bir çok uzman, ülkenin önümüzdeki yıllarda bir sonraki büyük kripto parazit merkezlerinden biri olabileceğini öngörmekte.

Peki bu neden bu iyi bir şey… Malezya’nın Bitcoin’i yasallaştırdığı haberleri, milyonlarca yeni kullanıcı getirebileceği için nihayetinde harika bir şey. Malezya hükümetinin, Malezya milli parasının devalüasyonuyla sert bir şekilde vurulduğunu daha önce belirttik. Bu durum, ülkenin ulusal para biriminin ABD doları gibi en büyük para birimlerine karşı yaklaşık yüzde 2 oranında değer kaybetmesine neden oldu.

Bitcoin’i yasallaştıran ülke tarafından, paralarını kendi ülkelerine göndermeye çalışan yabancı ülkelerden gelen işçilerine alternatif bir mali ve havale sistemi sağlayabilir. Bu, onlara ülkedeki ve ülke dışındaki paraları etkili bir şekilde nakletmenin yolunu açıyor. Bu yasallaşma sürecinin hala çok erken aşamalarda olmasına rağmen, bazı önde gelen Bitcoin havale servis sağlayıcıları ve aracı kurumları, milyonlarca dolarlık bir fonlama sağladı ve faaliyetlerini Malezya’ya genişletti. Tabii ki, bu teori sadece Bitcoin’in çok sıkı bir şekilde kurulmuş ve iyi düzenlenmiş olduğu ülkelerde çalışacak, bu da artık tüm kripto paralarını yasaklayan Çin’e para göndermek isteyenlerin tekrar problem yaşayabileceklerinin bir işareti.

Bununla birlikte, Maliye merkez bankası, bu yasallaştırmaya rağmen, herhangi bir kripto para birimini, bir merkez bankası tarafından verilmediği ve herhangi bir emtia tarafından desteklenmediği ve bir para birimi olarak onaylamadıklarını belirtmekte. Ancak, finansal hizmetlerin sunumunda kullanılması için, planladıkları şey bunu düzenlemektir. Nasıl göründüğüne bakılmaksızın, kripto-parazit örneği Çin’in ölümünden sonra pozitif bir haber. Lütfen sizde düşüncelerinizi bizimle aşağıda paylaşın.

Paylaşmak İstersen

YAZAR HAKKINDA