Litecoin Nedir ? Merak edenler için açıklayacağım. Genellikle Bitcoin küçük kardeşi olarak anılan Litecoin 2011’de kurulduğu günden bu yana oldukça yaygın bir şekilde benimsenen bir kripto para birimidir. Hızlı işlem onayına, depolama verimliliğine ve kripto dünyasında sözü geçen para birimlerine oranla, likidite oranı yüksek olmayı hedefler.Tüm işlemlerinin kayıt defterini kolayca idare etmek için blok zinciri kullanır ve Scrypt algoritması üzerine kuruludur. Litecoin, bir bankaya veya ödeme işleme hizmeti gibi bir aracıya ihtiyaç duymadan, doğrudan bireyler veya işletmeler arasında fon transferi için kullanılır.

Litecoin’i Farklı Yapan Nedir ?

Litecoin, bazı önemli farklılıklar olsa da, Bitcoin’e teknik olarak çok benzemektedir. Mühendis Charlie Lee’nin, Bitcoin kripto dünyasının altını ise, Litecoin’i gümüş olarak tasarlamıştır. Bu iki kripto para birimi arasındaki temel farklılıklardan birisi işlem hızlarına dayanmaktadır. Bitcoin’den ortalama 4 kat daha hızlı bloklar oluşturduğundan, Litecoin işlemlerin meşrutiyetini çok daha hızlı bir şekilde onaylayabilir ve aynı zamanda daha yüksek sayılarda işlem yapabilir.

Litecoin’in temelini peer-to-peer oluşturur. Bazı kripto para birimlerinin içsel değere sahip olmasının nedenlerinden biri, üretimlerinin bir tavan sayıya sahip olmasıdır. . O noktada yeni paralar olamaz. Bitcoin 21 milyon token’a sahipken, Litecoin 84 milyon adet üretilebilecek.

Borsalarda birim fiyatı, yazının yayınlandığı sırada 132 $ dolaylarında seyrediyor. Birçok borsada 6. sırada yer alıyor ve toplam piyasa değeri 7.498.482 dolar civarında. Litecoin, eski günlerine geri dönecek mi? Grafiklerini aşağıdan inceleyebilirsiniz

 

Paylaşmak İstersen

YAZAR HAKKINDA