Hackerlar, kripto borsa kullanıcılarını hedefliyor.

Kripto dünyasında alım satım ve yatırımların son zamanlardaki yükselişiyle, birçok hacker kripto para birimlerini hedef alıyorlar. Bir çok büyük kripto para borsası, kullanıcılara 2 kademeli kimlik doğrulama ve SMS kimlik doğrulaması gibi bazı güvenlik özelliklerini kullanmalarını öneriyor. Bu durumda hesaplarınızı güvene almak en mantıklı yol olacak.

Kripto borsalar  ve siber güvenlik uzmanlarının çoğu, kripto yatırımcılarına kripto paralarını Trezor ve Ledger Nano S gibi fiziksel cüzdanlarda saklamalarını tavsiye ediyorlar. Ancak, kripto kazanç hırsızlığı, kripto meraklılarının endişe duyması gereken tek durum değil. Yeni tür bir kötü amaçlı yazılım, kullanıcıların bilgisayarlarında gizli olarak kripto para kazancı sağlayabiliyor.

Radware tarafından yayınlanan bir blog yazısında siber güvenlik araştırmacılarının yeni keşfiyle ilgili bir rapor hazırlanıyor. Kötü niyetli hackerlar, kişisel bilgileri çalmak ve kullanıcılar üzerinden kripto para kazanmak için “Nigelify” adlı bir Chrome eklentisini, yazılım kodları değişikliğiyle bilgilere sızabiliyorlar.       Bu Chrome uzantısı, normal uzantıların kopyalarını oluşturarak ve içerisine zararlı yazılım komut dosyasını ekleyerek Google’ın uzantı doğrulama kontrollerine bağlanabiliyor.

Bu kötü amaçlı yazılım kampanyasının arkasındaki grubun Mart 2018’den beri aktif olabileceğini belirtiyor. Araştırmacılar, kötü amaçlı yazılımın 100’den fazla ülkede 100.000’den fazla bilgisayara bulaşmış olabileceğini düşünüyor. Saldırıya maruz kalmış bilgisayarların geneli Ekvador, Filipinler ve Venezüella’da bulunduğu düşünülüyor.

Araştırmalara göre zararlı yazılım, CryptoNight algoritmasıyla Monero, Electroneum ve Bytecoin gibi kripto para kazancı sağlıyor. Bu kötü amaçlı yazılım grubunun 6 gün içerisinde 1000 $ değerinde kripto para sağladıklarını belirtiyor. Siber güvenlik uzmanları, bilgisayarlarını, siber korsanlardan korumak için düzenli olarak virüsten korumalarını ve kötü yazılım önleme programlarını güncelleme konusunda tavsiyelerde bulunuyor.

Paylaşmak İstersen

YAZAR HAKKINDA