Güney Kore’deki savcıların ülkenin en büyük kripto para borsası olan UPbit’e baskın emri verdiği bildirildi. Kore’ye göre ülkenin başkenti Seul’un güneyindeki savcılıktan müfettişler, 10-11 Mayıs tarihinde UPBit Gangnam-gu Merkez ofisini aradılar.

En Büyük Kripto Para Borsası Polis Baskını!

Rapora göre UPBit firmasının fiilen kripto para tutmadığı iddaa edilmekte ve müşterilere satılan şeylerin sadece yazılımsal birimler olduğu gerekçesi ile sahtekarlık suçlaması ile şüphe ediliyor. Savcılar yaptıkları açıklamada ofis baskınından el koyma yöntemi ile belirli şeyleri aldıklarını da belirtti

Ofisteki tüm hard disk ve muhasebe defterlerine el koyuldu, Uzun günler sürecek ancak analizlerin tamamlanması bekleniyor

UPBit Borsasına ait web sitesi hala aktif olarak hizmetini sağlamaktadır, ancak UPbit temsilcileri “Yaşanan durum ile ilgili konuşmak istemiyorum” dedi. Sadece hizmetlerine devam ettiklerini müşterilerin siteyi hala kullanabiliyor olduklarına dikkat çekti.

Kore’nin en iyi kripto para borsası olarak bir savcılık soruşturması altında bulunuyoruz. Ancak tüm para çekme ve yatırma gibi işlemler sitemizde normal bir şekilde çalışıyor. Varlıklarınız hesabınızda güvenli bir şekilde tutuluyor UPbit hizmetlerini rahatlıkla kullanmaya devam edebilirsiniz.

Ülke yetkilileri ise bu tarz kripto para sıkılaştırmalarının çok daha iyi olduğunu belirtmekle beraber Mart ayında yapılan farklı bir polis baskınında ise yine Kore’nin en büyük borsalarından biri olan “coinnest” baskınında dolandırıcılık ortaya çıkmış ve Coinnest kurucuları ise Nisan ayı başlarında yakalanıp gözaltına alınmıştı.

Asıl akıllardaki soru ise Bitcoin düşüşünün bu baskın ile alakalı olup olmadığı. Şimdilik bu soruya verilen iki farklı cevap var 1. UPbit polis baskını , 2. MtGox İsimli firmanın yüklü miktar Bitcoin satışı yapması. Önümüzdeki süreçte upbit analizi ve MtGox açıklaması da ortaya çıkınca düşüş ile alakalı bir bilgimiz olacaktır.

Paylaşmak İstersen

YAZAR HAKKINDA