Milyarder yatırımcı Chris Sacca, başarısız olduğu konulardan daha fazlası için üzüntü duyuyor. DropBox’ın ilk ekibine yatırım yapma fırsatı bulmuştu. Daha sonra, Chris yanlış bir şekilde Google Drive ile karşılaştırdı ve Google’ın bu savaşı kazanabileceğini düşünüp yatırım yapmadı.

Aynı zamanda bir Airbnb’de henüz meşhur olmadan önce de kalmıştu ve benzer bir yatırım fırsatı vardı. Bunun tehlikeli olduğunu düşünüyordu. Chris, “Birisinin orada öldürüleceğini veya tecavüze uğrayacağını hissettim” dedi.

Tamamı ile olmasa da bu muhtemelen doğruydu. Ölçekle, Airbnb’yi (ya da başka bir büyük tüketici hizmetini) kullanan insanların sayısı, bazı suçlarla karşı karşıya kalmak zorundaydı. Zarar alma riski onu yatırım potansiyelinden uzaklaştırdı.

Coinmarketcap, üzerinde listelenen 2000’den fazla devam eden kripto projesi ve başlamaya hazır olanlarıyla dolu. Daha büyük bir para yığınına yatırım yapmaya karar verdiğinizde, onların kurucularıyla iletişime geçmek, hepsini stabil hale gelmesini beklemek imkansızdır.

Bir yatırıma hayır demeye karar verdiğinizde, orada bir kaçırılan yatırım potansiyeli vardır.

Bir yatırımla karşılaştığınızda, paranıza değmeyeceğine karar verdikten sonra, bir sonraki Airbnb veya Dropbox veya Facebook’a dönüştüğünü öğrenmeniz kaçınılmaz olabilir.

Tabii ki bu durumlar acı verecek. Bir süreliğine pişman olacaksınız.

Chris, başarısız kararlarının ve cevapsız çağrıların hepsinde ortak bir şey olduğunu fark etti. Hepsinde, olumsuz durum, yatırım yapıp yapmamasının analizine hakim oldu.

Bu tuzağı önlemek için bir çözümde, karar vermede bir otopsi yapmaktır. Yapabileceğiniz en iyi şey, hatalarınızdan öğrenmek ve kendinize şu soruyu sormaktır: “Yanlış karar verdiniz mi ya da sürecinize göre doğru kararlar verdiniz mi?”. Prosesiniz iyiyse, o zaman kötü şansınız vardı; Eğer ilerleyişinizde hatalı bir şey olduğunu görürseniz hemen düzeltin ve devam edin.

Bu devam eden analiz, yansıma ve düzeltme süreci, mevcut yatırımlara (kripto bu olasılığı sağladığından) ve çıkış yatırımlara uygulanmalıdır. Süreç temelli ve kısa süreliye göre ayrılmamalıdır.

Otomatik olarak (google uyarıları, güncellemeler için kurucular ve ekiplerle zamanlanmış buluşmalar vb.) Ne zaman harcanabilir, harcanan zamanı en aza indirmek ve sinyalleri en üst düzeye çıkarmak için kullanılmalıdır.

Acı artı yansıma, ilerlemeye eşittir.

Ray Dalio’nun dediği gibi.

Kripto Dersi 1: Bu bir Pokemon oyunu değil, hepsini yakalayamazsınız. Süre belirleme, hatalarından ders al ve yapmaya devam et.

Monopoly üzerinden bir anlatımla; Nakit bittiğinde oyunda oynayamazsınız. Yatırımlarını dijital varlıklara yapan insanlar hakkında negatif analiz yaparak onların haritlarını çıkartmaya çalışalım. Ne kadar düşük risk alma profillerini inceleyelim ve hareketlerinden ne zaman kırılacaklarını tahmin edelim. Bu işe yarayabilir.

Çok tetikleyiciyseniz, bu özellikle yararlı bir tavsiyedir. Bazen bir süre nakit olarak kalmak, bir ayı piyasasında, en iyi strateji olabilir.

Ayrıca, hangi özelliklerin satın alınabileceğini en iyi şekilde düşünmeniz gerekir. Bir kaybetme stratejisi, her bir renk grubundan bir mülk satın almak ve asla bir tekele sahip olamamak anlamına gelebilir. Düzeninizi bunun üzerine kurmak sizi gerçek anlamda zayıflatabilir.

Aynısı kripto için de geçerlidir. Belli bir alanda lokal bilgiye sahip olarak faydalanabilirsiniz. Sigorta veya oyun veya seyahat odaklı blockchain şirketlerinin hepsi nelerdir? Oradan başlayıp derine inmek gerekebilir. Bu varlıklar üzerindeki “evlerinizi” oluşturabilirsiniz, diğerlerini cazip hale getirin. 

Monopoly, her başarılı işin koşuludur. 

 – Peter Thiel, Zero to One

Kripto Dersi 2: Kendinizi çok zayıf bir şekilde yaymayın, aksine, bir kenara kripto alanında bir bilgi tekeli (bilgisel asimetri) edinmeyi düşünün.

Kripto ile ilgili temel bir bilgi ve ilgiye sahip olanlar, ilgilerini, kimlikleriyle ilgili önemli bir özellik olarak entegre etme eğilimindedir. 

Yani kripto, çoğumuz için sadece bir getiri ve etkinlikten ibaret değildir. Yaptıkları şeyden çok, kim oldukları önemli konuma gelir.Bu onları mümkün olmayan esnek bir pozisyona götürür.

Kripto Dersi 3: Esnek ve kolay adapte olun. Burada egonuz için yer olmayabilir.

kaynak: http://hackernoon.com

Paylaşmak İstersen

YAZAR HAKKINDA