IOTA Nedir, IOTA Nesnelerin İnterneti (Internet of Things) alanında faaliyet gösteren. Ölçeklenebilir, merkezsiz, işlem ücreti olmayan ve modüler bir kripto paradır. En ayırt edici özelliği ise, altyapısını blockchain ile değil, Tungle teknolojisi ile oluşturmalarıdır.

IOTA Nedir?

Geçtiğimiz yıllar boyunca blockchain, teknolojisinin uygulanabilir ve gerçek bir değer olduğunu bir çok kripto para sayesinde ispatladı. Buna rağmen dünya genelinde kripto paralar için kullanılmasına engel oluşturan bir kaç probleme sahip olduğunu görebiliyoruz. Bu problemler arasında ise yapılacak işlemler için alınan işlem ücreti dikkate değer bir problem olarak karşımıza çıkıyor.

IOTA nedir

IOTA’nın arkasındaki asıl yenilik Tangle adı verilen hedefe odaklı ve devrim niteliğinde blocksuz bir altyapı kullanmasıdır. Bu yenilik hiçbir işlem ücreti gerektirmeden transfer işlemlerine olanak sağlamaktadır. Bu sayede çok küçük miktarlı işlemler yapmak da mümkün hale geliyor. IOTA blockchain kullanmak yerine işte bu teknolojiyi kullanıyor.

IOTA; blockchain teknolojisini, aynı zamanda bahsedilen tüm sorunları içermeyen, yenilikçi ve gelecek vadeden bir yaklaşım sürmektedir.

Her IOTA sahibi kullanıcı kendisinden önceki iki işlemi onaylar ve sistem bu şekilde devam eder. IOTA Mine edilemez! IOTA bulunan neredeyse her eşya için internet bağlantısı sunmayı hedefleyen, akıllı cihazlar yaratmayı benimsemiş bir kripto paradır. Hedefledikleri amaç ise; Mesela buzdolabınızı düşünün, internete bağlı ve sürekli veri üretiyor. Elektrik tüketimi, gıda tüketimi vb tutabileceği bir çok veriyi tutarak bu verileri açık pazarda satışa sunmaları hedefleniyor. Daha sonrasında ise bu verileri farklı bir buzdolabı ile paylaşarak gelir sağlayabiliyor, ne kadar malzeme ile en performanslı soğur. Dolap hangi besinlerde hangi ayarda olmalıdır. Çünkü daha önceden birçok Buzdolabı bu verileri test edip deneyimlemiştir. Şimdi amaçları yeni buzdolaplarına ellerindeki doğru veriyi paylaşıp onun da yeni veriler işleyebilir şekilde hazır hale gelmesidir.

IOTA Nasıl alınır ?

IOTA almak için “Binance” kripto para borsasına kayıt olarak, Aktardığınız Bitcoinler sayesinde IOTA satın alabilirsiniz.

iota al

 

Paylaşmak İstersen

YAZAR HAKKINDA