Çin’de önemli başarılar elde eden Huawei Cloud, Blockchain Services’ı (BCS) bu ayın başlarında küresel olarak pazara sundu. Şirket, 29 Kasım 2018 tarihinde şirket tarafından düzenlenen bir basın açıklamasında, şirket tarafından yönetilecek olan bulutta, blockchain uygulamalarının ekonomik olarak oluşturulmasına, yönetilmesine ve dağıtılmasına yardımcı olacağını duyurdu.

BCS avantajları
Şirkete göre, BCS, diğerlerinin yanı sıra Huawei Cloud konteyner ve güvenlik teknolojilerinin avantajlarından yararlanabiliyordu. Evrensel olarak uygulanabilir olduğu alanlardan bazıları, diğerleri arasında Nesnelerin İnterneti (IoT), finans, veri uygulamalarıdır. Basın açıklaması şöyle:

“Kapalı veri aktarımlarında, kimlik doğrulamasında, bilgi kanıtlamada (emlak ve eğitim gibi), uzaktan sağlık hizmeti, gıda kaynağı takibi, Araçların İnterneti (IoV) ve Eşyaların interneti (IoT) cihaz yönetiminde kullanılabilen senaryolar oluşturuyor. Teknolojik bir ekosistem oluşturmak ve dijital olarak dönüşen endüstriler için önemli bir destek sunuyor. ”

Resmi web sitesinde bulunan bilgilere göre, profesyonel sürüm bu yılının sonuna kadar ücretsiz olarak sunulacak (31 Aralık 2018), temel sürüm ise bedava olacak. İnternet sitesi, tedarik zinciri finansmanı, tedarik zinciri ticareti, dijital varlıklar ve kitle fonlaması için noter tasdikleme gibi alanlarda BCS’in kullanım durumlarını açıklamıştı. Bunların tamamı şeffaflık ile iyileştirilebilecek.

Huawei’nin resmi bulut web sitesi, BCS’in “Dijital varlıkların verimli bir şekilde değişimini sağladığını ve varlık sahipliği onayı ve muhasebeleştirme işlemleri gibi otomatik işlem yetenekleriyle zincir içi yanlışlıkları önlediğini” belirtiyor.

BCS’in diğer bulut sistemleriyle ilgili avantajlarını açıklayan basın açıklaması, esnekliği, verimliliği ve sayısız güvenlik ve gizlilik özellikleri gibi çeşitli faydaları vurguladı.

Huawei Blockchain ve Crypto Ventures
Huawei’nin son atağı olan blockchain sahnesine ilk girişi değil. 2016 yılından bu yana, Çin teknoloji devi, Linux Vakfı tarafından barındırılan Hyperledger Blockchain Consortium’un bir üyesi olmuştu. Şirket, Fabric ve STL olmak üzere iki ana alanda ve Hyperledger sürdüren olarak da katkıları ile tanınmıştı. Telefon şirketi, bu alt projelerde Asyada ki tek yetkiliydi.

Bu yılın nisan ayında, telekom devi Huawei bir hizmetçi olarak hizmet zincirini (BaaS) tanıttı. Bundan önce, Huawei bir blockchain tabanlı akıllı telefonun lansmanını yapmıştı ve Mayıs ayında şirket, BTC.com’un Bitcoin cüzdanını uygulama mağazasında yayınlandığını duyurmuştu.

BCS’in diğer bulut sistemleriyle ilgili avantajlarını açıklayan basın açıklamasında, esnekliği, verimliliği ve sayısız güvenlik ve gizlilik özellikleri gibi çeşitli faydaları vurgulandı.

Paylaşmak İstersen

YAZAR HAKKINDA