Hard Fork Nedir ? Hard Fork ismini nereden alıyor bu yazıda beraber buna göz atalım. Fork ingilizce dilinde ”Çatal” anlamını taşır. Programlama terimlerinde  “çatal” açık kaynaklı kod modifikasyonu anlamına gelmektedir. Genellikle forklu kod orijinaliyle benzerlik gösterir, ancak önemli modifikasyonlarla iki ”Fork” rahatça birlikte var olur.

Bazen bir süreci test etmek için bir Fork kullanılabilir, ancak kripto para birimleri konu ise daha çok, temel bir değişiklik uygulamak veya orijinal ile benzer fakat eşit olmayan özelliklere sahip yeni bir varlık yaratmak için kullanılır. Tüm forklar kasıtlı olarak oluşturulmaz. Yaygın olarak dağıtılmış bir açık kaynak kod tabanı ile, tüm nodelar aynı bilgiyi çoğaltmadığı zaman bir fork kazayla meydana gelebilir. Genellikle bu forklar tanımlanır ve düzeltilir. Kripto para birimi forklarının çoğunluğu sabit özellikler üzerindeki anlaşmazlıklardan kaynaklanır. Forklarla alakalı bilmemiz gereken başka bir durum, “ortak tarih”e sahip olmalarıdır. Her bir zincirdeki işlemlerin kaydı eski ve yeni olmak üzere bölünmeden önce aynıdır.

Hard Fork (Sert Çatallaşma)

Hard Fork, eski sürümleri geçersiz kılan, protokolde yapılan bir değişikliktir. Eski sürümler çalışmaya devam ederse, daha yeni bir sürümden farklı bir protokolle ve farklı verilerle sonuçlanır. Bu önemli karışıklığa ve olası bir hataya neden olabilir. Bitcoin ile blok boyutu, çözülmesi gereken kriptografik bulmacanın zorluğu, eklenebilecek ek bilgilere sınırlama gibi tanımlayıcı parametrelerin değiştirilmesi için hard fork gereklidir. Bu kuralların herhangi birinde yapılacak bir değişiklik, yeni protokol tarafından blokların kabul edilmesine, ancak eski sürümlerin reddedilmesine ve ciddi sorunlara yol açabilir.

Örneğin, blok boyutu sınırı 1MB’den 4MB’a yükseltilecekse, yeni sürümü çalıştıran nodelar tarafından 2 MB’lık bir blok kabul edilir, ancak eski sürümü çalıştıran nodelar tarafından reddedilir.

Örneğin, blok boyutu sınırı 1MB’den 4MB’a yükseltilecekse, yeni sürümü çalıştıran nodelar tarafından 2 MB’lık bir blok olarak kabul edilir, ancak eski sürümü çalıştıran nodelar tarafından reddedilir. Bu 2MB bloğunun güncellenmiş bir node tarafından doğrulandığını ve blockchain’e eklendiğini varsayalım. Sonraki blok, protokolün eski bir sürümünü çalıştıran bir node tarafından doğrulanırsa ne olur?

Bloğunu blockchain’e eklemeyi dener, ancak en son bloğun geçerli olmadığını tespit eder. Dolayısıyla, bu bloğu yok sayar ve yeni onaylamasını bir öncekine ekler. Hangi zincirin daha hızlı büyüdüğü, hangi nodeların hangi doğrulanmış blokları işleyeceğine bağlıdır ve burda da ek bölünmeler olabilir. İki ve ya daha fazla zincirin sonsuza kadar paralel olarak büyüyebilmesi mümkündür.

Forklar potansiyel olarak dağınık durumdadır. Bunun çözümü bütün nodeların aynı anda güncellenmesine bağlıdır, fakat yaygın şekilde dağılmış ve kullanılır durumda olan bir sistemde elde edilmesi hayli güçtür. Diğer dalın kapatılması ve güncel olanın üzerinden devam edilmesi en sağlıklısı gibi gözükse de bu da bazı madencilerin kaybedilmesine neden olabilir. Hard Fork ile alakalı başka sorularınız varsa lütfen sitemizde bulunan yorum kısmında paylaşınız.

 

Paylaşmak İstersen

YAZAR HAKKINDA