Eos Nedir ?

Eos, merkezi olmayan uygulamalar için bir platform olarak Block.one tarafından tasarlanan işletim sistemidir. Şuan Ethereum’un blok zincirini kullanıyor olsa da, ticari ölçekte merkezi olmayan zincir uygulamaları için haziran ayında kendi blok zincirine geçmesi planlanıyor. Daha güvenli, maliyeti düşük, milyonlarca işlemin saniyeler içinde gerçekleşmesini sağlayabilecek ve uygulamaların tamamının kurulumunu daha verimli hale getirebileceği ön görülüyor.

Temmuz ayında harika bir çıkış yaparak değer kazanan Eos, bir çok borsada gittikçe yukarıya tırmanıyor. Litecoin’i toplam piyasa hacmi olarak 4 milyar dolar geride bırakarak en büyük 5. dijital para konumuna geldi. Bitcoin’in yükselişi ve altcoinlerden BTC’ye doğru para akışı biraz işleri kızıştırabilir fakat Eos gün itibari ile bir çok borsada 14.91 dolardan işlem görüyor.

Eos,1 Haziran’da token piyasaya süreceğini ve bunları Ethereum platformuna sabitleyeceğini duyurdu. Sadece sahipleri tarafından Eos uygulamalarını geliştirirken kullanabileceğimiz bu tokenler, toplam 1 milyar üst sınırlı. Piyasada dolaşan Eos token’i miktarı ise 560 milyon dolar civarlarında.

Bu sene 9 ve 10 Haziran’da ilkinin düzenleneceği Eos global Hackhathon, ilki Hong Kong’ta olmak üzere Sidney, Londra düzenlenecek. Büyük finalin nerede olacağı henüz duyurulmadı, ödül ise tam 1.500.000 dolar. Dünyanın her tarafından uygulama geliştiricileri, hackerlar, tasarımcılar EOSIO blok zinciri üzerinde ürettikleri işler ile yarışacaklar.

Paylaşmak İstersen

YAZAR HAKKINDA