Global olarak tartışılan ve ortalama olarak en iyi değerleri sunan 5 farklı en iyi mining ekran kartları ve özelliklerini inceleyebilirsiniz.

En iyi mining ekran kartları !

Madencilik piyasası hızla artışa geçmesi sebebiyle ekran kartı üretimleri yetmemeye başladı, bu yetersizlik de ardında yüksek ürün fiyatlarını getirdi. Durum bu şekilde olunca insanlar piyasada bulabildiği her ekran kartını satın alıp madencilik yapmaya başladı.

Sizler için piyasadaki en iyi mining ekran kartları ile ilgili bir liste derledik,

 

1 – Nvidia GeForce GTX 1070

Yüksek hash oranı, düşük güç tüketimi!

+ Enerji Tüketimi / Kazım (Hash) değeri.
+ Ram bellek.
Pahalı.

Nvidia 1070 sadece oyunlar için değil, madencilik için de üst seviye bir ekran kartı. Bunun en önemli sebeplerinden biri düşük güç tüketimi ile ekstra mod kullanmadan 30mhs üzeri kazım yapabilmesidir. Unutmayınız; bir kartın güç tüketimi kâr oranınızı etkileyen en önemli etkenlerden birisidir. 1070 fiyat olarak ilk başta yüksek gelebilir, ancak madencilik için uzun vadede en iyi ekran kartıdır.

2 – AMD Radeon RX580

AMD mining şampiyonu!

  • Kazım Hızı: 28 – 31 m/HS ( Mod ve OC ile )
  • Enerji Tüketimi: 175w
  • Ortalama Fiyat: 2.770 TL (Itopya)

+ Mükemmel fiyat.
+ İyi soğutma sistemi.
Madencilik popülerliği sebebiyle neredeyse stok bulunmaması.

AMD Rx580 en iyi madencilik kartlarından birisidir ve kendi başarısının kurbanı olmuştur, çünkü bulunamayan stoklar nedeniyle fiyatları oldukça yükselmiş, müşteri kitlesinin de gözünü korkutmaya başlamıştır. Fiyat / performans olarak 1070 den daha ucuz fiyatla, bir kaç ayar değişikliği ile 1070’e yakın bir kazım hızı yakalayabilirsiniz. Ancak bu ayar değişikliği ekran kartının doğasını değiştirdiği savunulduğu için çalışma ömürlerini kısalttığına dair iddaalar da bulunmaktadır. Yine de ucuz fiyat, düşük enerji ve yüksek kazım hızı sayesinde madencilik için en iyi ekran kartları arasında yer almaktadır.

3 – Nvidia GeForce GTX 1060

AMD RX480’in en iyi rakibi!

+ Fiyat.
+ İyi mining performansı.
– Stoğu zor bulunuyor.

4 – AMD Radeon RX Vega 56

Ağırlığından bile yüksek performans

+ Çok iyi mining performansı.
– Yüksek enerji tüketimi.
– Yüksek ısıda çalışması.

AMD Radeon RX Vega 56 mining kartlar için oldukça iyi bir ekran kartıdır. Ancak yüksek fiyatı sebebiyle pek tercih edilmese de, performans testlerinde 1070den daha iyi bir sonuç çıkartmaktadır. Uzun vadede düşünüldüğü zaman rahatlıkla mining için en iyi ekran kartları listesinde  yer bulmaktadır.

 

5 – Nvidia GTX 1080 TI

Madencilik için çok iddaalı, ancak çok pahalı!

+ İnanılmaz derecede iyi mining performansı.
– İnanılmaz hashrate oranı.
– Fiyat.

2018 Yılında bile oyun için kendisinin herhangi bir rakibi bulunmayacak şekilde bir ekran kartıdır. Daha güçlü performansa sahip oyun amaçlı herhangi bir ekran kartı üretilmemiştir. Ancak sadece oyun performansı açısından değil bu ekran kartı mining için de oldukça yüksek performans vermektedir. Bu listenin üst sıralarında olamamasının tek sebebi ise yüksek fiyatı ve enerji tüketimidir. 32mHs hızında olan bir ekran kartı ile kıyaslandığında daha fazla elektrik parası çıkartacağı ve kâr oranını azaltacağı için bu ekran kartı listede ilk sıralara yerleşememiştir.

NOT : Nvidia 1080TI ekran kartı ile 50mhs kazım da yapılmaya başlandı, bu konu ile ilgili yazımıza göz atabilirsiniz.

Listeleme; Nvidia 1080TI için olan son güncellemeyi kapsamaz ve ethash algoritması baz alınarak yapılmıştır.

Paylaşmak İstersen

YAZAR HAKKINDA