Dünyanın en büyük madencilik tesisleri şuanda kripto paraların kalkınmasında büyük rol oynayan tesisler olarak bilinmekte. Kripto para madenciliği geçen yıla oranla büyük bir büyüme ve dönüşüm geçirdi. Kripto paraların değeri keskin bir şekilde artış gösterdiği, madencilik işlem gücü miktarı da artmaktadır. Bu artış ile birlikte rekabetçi büyümeler başladı.

Şu zamanda kripto para madenciliği alanında büyük bir oyuncu olmak istiyorsanız hükümetlere ve yazılım devlerine karşı rekabet edeceksiniz. Bu tesislerde bir şehrin çalışması için gereken bir enejiye ihtiyaç duyulduğu için, milyonlarca dolarlık yatırım yapılan; gerek eneji sistemi, elektrik altyapısı, soğutma sistemi vb. gibi alanlarda da çok iyi bir altyapıya sahip olması gereken madencilik tesisleridir ( Mining Farm ). Aşağıda sizler için dünyadanın en büyük madencilik tesisleri bulunmaktadır.

– Bitmain Ordos – Moğolistan

Moğolistan’ın kırsal kesimlerinde bulunan Bitmain SanShangLiang endüstriyel park madenciliği tesisi, dünyanın en büyük madencilik tesisidir. Bu tesiste günde ortalama 250.000$ değerinde Bitcoin üretimi olur. Ayıca 25.000 makine aktif olarak çalışmaktadır. Ortalama elektrik tüketimi ise günlük 39.000$’dır

– Giga Watt – Washington

Kuzey Amerikanın en büyükleri arasında olan, Washington eyaletindeki Giga Watt Madencilik Tesisi Kuzey Amerikanın en büyükleri arasında yer almaktadır. Bu farmda ortalama 30MW’lik bir hashrate gücü bulunmaktadır. Giga Watt’ta ise 1700’den fazla ekran kartı ile madencilik gerçekleştirilir. Giga Watt kurucusu ise Microsoft’un eski bir yazılım mühendisi olan Dave Carlson. Tesis Washington eyaletinde kolayca bulunabilen ucuz hidroelektrik enerji ile beslenmektedir.

– Hut 8 Mining Corp – Vancouver Canada

Şimdiye kadar Kuzey Amerikada yapılmış en büyük madencilik tesisine merhaba diyelim! Hut 8 Mining. Şimdiye kadar yapılan en büyük tesis olmak için bitfury ile birlikte çalışan madencilik işletmesi 24 MW hashrate gücü üretmektedir ve 22 veri merkezinden oluşmaktadır. Bu proje daha 1. aşamadadır ve ikinci aşamada ise 38.5MW’a çıkartmak istediklerini açıklamışlardır. Bu ikinci aşama tamamlandığında ise Hut 8, Kuzey Amerikadaki en büyük bitcoin mining tesisi olacak.

– Bitfury Mines – Gürcistan

Bitfury dünyanın önde gelen tam hizmetli blockchain hizmetlerini sağlayan teknoloji şirketlerinden biri, ayrıca madencilik alanında da pazar için eşit öneme sahip olduğundan bu alanda da bulunmaları sürpriz değildir. Bitfury Gürcistandaki madencilik tesisi için işletme maliyetini azaltmak ve cihazların serin kalmasını sağlamak için soğuk iklim şartlarından faydalanmaktadır. Ayrıca Gürcistan hükümeti bitfury tesisinin Gürcistanda bulunmasından çok memnun olduğu gibi, ellerinden gelen her desteği de sağlamışlardır.

– Bcause LLC – Virginia Beach

Bcause Madencilik Tesisi, 2018 Yılının Ocak ayında hizmete geçen, 65 Milyon Dolar tutarındaki bir tesistir. Virginia Beach genellikle sıcaklığından ötürü madencilik işletmelerine iyi bir koşul sağlamıyor. Ancak madencilerin bu alanda bulunması için iyi bir kaç sebep vardı. İlk olarak vergi indirimi alabiliyorlar, ikinci olarak ise 500.000$’lık bir hibe alınabiliyor. Tesis tam olarak tamamlanmasa da 84.000 metrekarelik bir alana sahip olması ile birlikte kıtanın en büyükleri arasında yer alıyor.

– Genesis Mining – Iceland

Ethereum için yapılan ilk madencilik tesislerinden olan Genesis 2013 yılında hizmete başladı. Bu tesiste Ethereum’un yanı sıra Monero, Zcash ve Dash gibi başka coinlerin de madenciliği yapılıyor. Bu büyük tesis ise jeotermanl enerji ile çalışıyor ve dünyanın en büyük ethereum madencilik tesisi olarak biliniyor. Genesis, BTC madenciliği yapan diğer tesislerin yanısıra Ethereum madenciliğinin elde edeceği kazancın ortalama 2 katı olduğunu belirtiyor.

Paylaşmak İstersen

YAZAR HAKKINDA