Coin ile token arasındaki fark sıklıkla karıştırılıyor. Bunlarla birlikte hem parasal hem de teknik olarak bir çok yeni kavram da ortaya çıktı. Bugün sizler için Coin ve Token hakkında bilgi vereceğim.

KriptoPara Nedir ?

Kriptopara bir alım satım aracı olarak aktif olarak kullandığımız para birimlerine alternatif olarak geliştirilimiş dijital varlıklardır. Bu varlıkların en büyük gücü ise şifreleme yöntemlerine ve teknolojilerine dayanmaktadır. Bu sayede paranın transfer, üretimi güvenli ve şeffaf bir şekilde sağlanır. En popüleri Bitcoin olmakla birlikte piyasada yüzlerce kriptopara bulunmaktadır (Ethereum, Ripple, Monero vb).

coin ile token arasındaki fark nedir

Coin Nedir ?

Dijital ortamda üretilip, sanal dünya üzerinde coin olarak adlandırılıp, dünya pazarında banka gibi merkezi olmayan herhangi bir merkeze ihtiyaç duymayan ve bu şekilde para transferleri gerçekleştirebileceğiniz bir veri aracıdır. Kelime anlamı madeni para olan “coin” , Kriptopara camiasında ise harcanabilir para birimi anlamına gelmektedir. Geleceğin yatırım ve transfer sistemi olarak görülen kriptoparalara binlerce firma coin üretimi yaparak piyasaya sürmektedir.

coin nedir

Token Nedir ?

Token Waves, Ethereum gibi platformlarda üretilen, bir varlığı temsil eden değer veya araçlardır. Ethereum’daki akıllı kontratlar sayesinde bir çok token bu platform üzerinde üretilir. Tokenlar ICO’lara yatırım yapan kişilere dağıtılır ve sadece üretildikleri yapı üzerinde kullanılabilirler. Ayrıca Tokanların sahipleri değişebilir ve piyasada bir değeri olabilir. Bir Tokenın kendine özgü bir üretim mekanizması ve blok zinciri vardır.

Mesela bir atari salonuna girdiğiniz zaman para ile aldığınız oyun jetonları Token için verilebilecek en iyi örnektir. Bu jetonlar sizlere oyun salonunda eğlence ve konfor sağlar. Dilediğiniz zaman kasaya gitmeden elinizde bulunan jetonlar ile salondaki hizmetlerden yararlanabiliriz. Hattı bazı oyunlarda elimizdeki jetonlar ile yeni jetonlar kazanma şansı bile elde edebiliriz. En son olarak atari salonundan çıkarken elimizde kalan jetonları kasaya iade edip paraya çevirebiliriz. İşte Token tam olarak bu görevi üstleniyor.

Mesela siz bir ICO için 0.5 ETH yatırım yaptınız. Bu ICO size karşılığında 5000 TOKEN veriyor. Bu ICO hayata geçtikten sonra isterseniz Tokenlarınızı o sistemde kullanırsınız ister satıp Eth olarak geri alırsınız isterseniz de elinizde tutarsınız.

token nedir

Özetlemek gerekirse coin ile token arasındaki fark:

Token : Bir coinin altyapısını kullanarak oluşturulmuş bir değer, jeton veya birim.
Coin : Kendine özgün bir blok defteri ile geliştirilen kriptopara.

Şuan piyasadaki en iyi 5 CoinBitcoin, Ethereum, Ripple, BitcoinCash ve Litecoin’dir.
Şuan piyasadaki en iyi 5 TokenEos, Tron, VeChain, Tether ve OmiseGo’dur.

Paylaşmak İstersen

YAZAR HAKKINDA