Çin madencilik devi Bitmain’e karşı kuzey Kaliforniya’da 5 milyon doların üzerinde bir dava açıldı. Şirket, müşterilerinin ekipmanlarını yapılandırırken, müşterilerinin yeni satın aldıkları makineleri kullanarak, kendi faydaları için tam güçte kripto para birimi üretimi ile suçlanıyor.

Mahkeme belgelerinde;

“Geçmişte Bitmain ASIC cihazları, Bitmain için kripto para birimi kullanmayan düşük güç modunda yapılandırılmış ve başlatılmış olabilir. Ancak, Bitmain’in kendisini son birkaç yıl içinde dünyanın en büyük şifreli madencilerinden biri olarak, davalı ASIC cihazlarını, ürünleri satın alan müşterileri yerine, kendi yararına olacak şekilde yeniden tasarladı. Elverişli bir şekilde, Bitmain, ASIC’yi müşterilerin özellikleriyle yapılandırılmış olarak her saniyede para kazanıyor .“

Yasal belgeler, iki yıl öncesine kadar, şirketin madencilik ekipmanının her zaman düşük güç modunda çalışmaya başlaması için ayarlandığını ve çıkarılmış madeni paraların alınması için hiçbir varsayılan hesabın ayarlanmadığını belirtiyor. Bu durum biraz değişmiş gibi görünüyor.

Takımın davacıları arasında Los Angeles, California’dan Gor Gevorkyan var. Mahkeme, Gevorkyan’ın AntMiner S9 da dahil olmak üzere Bitmain ASIC aygıtlarını Ocak 2018’de kripto para için satın aldığını bildirdi. Belgede, aygıtın yapılandırmanın son derece zor olduğu ve bu nedenle işlemin “önemli miktarda zaman” gerektirdiği belirtiliyor. Bu sürede, satın alınan cihazlar Bitmain’in yararı için sanal para birimi olarak önceden yapılandırıldı.

Buna ek olarak, dosyalada, cihazın varsayılan olarak tam güç modunda çalıştığı ve Gevorkyan için yüksek elektrik kullanımı ve enerji faturaları ile sonuçlandığını iddia ediyor. Cihazın, Gevorkyan’ın kişisel şifreleme hesabı için yapılandırılıncaya kadar Bitmain için kripto para üretmeye devam ettiği iddia edildi.

Mahkeme belgeleri ayrıca Bitmain’in haksız rekabet yasasını (UCL) ihlal ettiğini ve şirketin davranışlarının “kamu politikasını kötüye kullandığını, ahlaksız, baskıcı ve vicdansız” olduğunu ve müşterilere hiçbir fayda sağlamadığını belirtmiştir. Davacılar için avukatlar, müşterilerinin, Bitmain’in “haksız ve aldatıcı” uygulamalarından kaynaklanan en yüksek ücreti ve en yüksek faiz oranını ve vekalet ücretlerini ve masraflarını karşılayan cepten ücretler için tazminat talep etmesini istemekte.

Dava, Kuzey Kaliforniya’daki Santa Clara ilçesinde 19 Kasım 2018’de dosyalandı. Bir sonraki adım jüri seçimi olacak ve bir tarih henüz belirlenmedi.
Paylaşmak İstersen

YAZAR HAKKINDA