Cardano Nedir ? (ADA)

Bitcoin’le başlayan kripto furyasından sonra, Ethereum’un akıllı kontrat projesi 2. nesil kriptolara öncü olmuştu. Cardano kısaltılmışı ADA, 2015 yılında bilim felsefesinden oluşturulan ve akademik araştırmalar üzerine çalışmayı hedeflemiş ilk blockchain projesidir. Çift katmanlı mimarı ve Ethereum benzeri esnek akıllı kontrat projesi ile 3. nesil kriptolardan oldu.  Peki bu 3.nesil kriptolar ve cardano nedir ?

Cardano, hem kullanıcılarını hemde merkezi sayılacak mecraları göz önünde bulundurularak oluşturulan bir merkezsiz platformdur. Maden algoritması olarak Ouroboros’u, programlama dili olarak Haskell’i kullanmaktadır. Haskell, Cardano’nun gelecekteki değişkenlere göre esneklik göstermesini sağlayacak. Bitcoin ve Ethereum’dan farklı olarak ”Proof of Work” yerine ”Proof of Stake” mantığıyla çalışıyor. Bu da süper madencilik ekipmanlarına, pahalı ekran kartlarına ve işlemcilere gerek kalmadan elinizde ne kadar Cardano varsa o kadar üretilebileceğiniz, bir nevi ‘’HODL’’ sistemine dayanıyor diyebiliriz. 

Ethereum’un da 2018 yaz aylarında PoS yöntemini kullanacağı spekülasyonlar arasındaydı, bu Cardano’nun ilerleyen zamanlarda Ethereum’a dişli bir rakip olacak mı sorusunu akıllara getiriyor. Geliştirici kadrosunun başında ise Ethereum’un eski CEO’su Charles Hoskinson bulunuyor. Ethereum’da yaşanan problemleri yakından takip edip, Cardano’yu güncel ve stabil durumda tutmak için çok çalışıyorlar. Şimdiden bir çok yaşanan kripto vakasının önüne geçmiş durumda.

Ölçeklendirilebilirlik blockchain için önemli bir konu, alternatif yollar izleyen Cardano, blok oluşturmak için Peer to Peer yerine Rina kullanıyor. Rina, kullanıcılar arasında işlemleri teker teker yapmak yerine, gruplar haline getirerek işlem sayısını büyük oranda azaltıyor.

Borsa kısmında ise, 30 Nisan itibari ile toplam piyasa değeri 9 milyar dolara yaklaşarak en büyük 6. kripto para olmayı başardı. 2017 yılında borsalara girmiş bir kripto para için harika bir başarı diyebiliriz. Cardano’nun projeleri ileride ne şekil alacak heyecanla bekleyeceğiz.

Paylaşmak İstersen

YAZAR HAKKINDA