Önde gelen kripto para birimi Bitcoin ve kripto piyasasının geri kalanı için çalkantılı birkaç hafta geçti. Buna rağmen Bitcoin için işler hala daha iyi görünmüyor. Bazı insanlar, Bitcoin’in Aralık 2017’de yaklaşık 20.000 dolar  zamanınlarına kıyasla artık tamamen değersiz olduğuna inanıyorlar. Atulya Sarin’in yazdığı gibi Bitcoin’in “ölüm spiralinde” olduğu iddia ediliyor.

Sarin, Santa Clara Üniversitesi’nde Finans Profesörlüğü yapmakta ve argümanları şu yönde;

Bu durum Bitcoin’in 4.000 $ ‘lık temel direnç seviyesinin altına düştüğü bir zamanda ortaya çıkmakta. Kendisi, Bitcoin ağındaki madencilik iddiasının kârlı olmayan bir alışkanlık haline geldiğini düşünenlerden. Ayrıca ağın karma gücü tarafından korunan değer deposunun yakında ağdan çıkacak madenciler tarafından çözüleceğini savunuyor.

Bitcoin madenciliğinin artık kârlı olmadığını ve madencilerin teker teker ayrılmaya başladığını söylemek yanlış olmaz.

“Ölüm Sarmalı”  yeni bir durum değil. 2016 yılında, Bitcoin ağı, bir etkinliğinin iyi bilinen bir blok büyüklüğü tartışmasıyla aynı zamana denk gelen korku verici spekülasyonlarla karşı karşıya kaldı. ”

Bunun da ötesinde, herhangi bir zaman içinde yarı yarıya durma endişesi var ama madencilik maliyetiyle ilgili sorunlara verilen standart cevap, Bitcoin’in alt yapısı, minerların ağdan ayrılmas oranında madencilik zorluklarını ayarlıyor. Üniversite profesörü bu konuyu ele aldı, ve bunu ‘adalet’ yapmadı diyerek şunları ekledi: “madenciliğin maliyeti algoritmik olarak azalacak, ancak fiyatlardaki düşüşle aynı ölçüde değil.”

Sizde konu hakkında ki düşüncelerinizi lütfen bizimle paylaşın.

Paylaşmak İstersen

YAZAR HAKKINDA