Yılın büyük bölümünde, bitcoin madencilik endüstrisinin kripto piyasasının düşüşüne karşı dirençli olduğu fark edildi. Amiral gemisi kripto borsasının kazım gücü oranı, BTC fiyatının yarıya inmesine rağmen yükselmeye devam etti ve tekrar yarıya indi. Ancak son haftalarda bu sektörde çatlaklar oluşmaya başladı.

Bitcoin Hash Hızı Düşüyor, Eski Cihazlar Kapatılıyor

Bu ayın başlarında, her 2.016 bloğunu (yaklaşık iki haftalık aralıklarla) dinamik olarak her şeye göre ayarlayan Bitcoin ağındaki zorluk, yüzde 15,1 oranında düştü. Bu tarihin en büyük ikinci düşüşü ve Ekim 2011’den bu yana en büyük düşüş. Bir önceki döneme göre, BTC zorluğu yaklaşık %6 ile %7,4 oranında düştü.

 Yaşanan ayı sezonu, Bitcoin’in kendi ölümüne doğru yürüdüğü anlamına gelmiyor, fakat düşüşün madencilere daha yüksek maliyetler ve daha düşük kazançlar sağlamakta. İlerisi için ise daha düşük maliyetlerle girmeye başlayabileceğini gösteriyor. 2019’da kripto pazarı çok farklı bir yön çizecek gibi gözüküyor.

Bitcoin kazım oranı Kasım ayının başından bu yana % 31’den fazla azaldı. Bu, 1.3 milyon Antminer S9 madencisinin tamamen kapatılmasına eşdeğer.

CCN daha önce, madencilik yükünün operasyonun büyüklüğüne, enerji maliyetlerine ve diğer faktörlere bağlı olarak çılgınca değişmesine rağmen, piyasadaki düşüşün, çoğu kullanıcı için artık biraz daha fazla olan Antminer S7 gibi eski madenci modellerinin eskimesini hızlandırdığını bildirmişti.

Özellikle son piyasa satışları, madencilere, sıradan yatırımcılardan daha fazla zarar verdiği açıkça ortadadır. Bitcoin madenciliği gelirlerinin, Kasım ayı başındaki 13 milyon $ ‘dan, Aralık ayı başında günde 6 milyon $’ a düştüğünü ve bunun da bitcoin fiyatının aşırı düşüşünü geride bıraktığını tahmin ediliyor.

Son analizlere göre, 3 Aralık’ta sona eren dönemde 144’den daha az blok bulundu. Bitcoin’in bu durumu madencileri ağır kayıplara uğrattı.

Bu tablodan maden cihazlarının günlük ortalama çalışma oranlarına bakabilirsiniz.

Paylaşmak İstersen

YAZAR HAKKINDA