Güney Afrika’da çocuk kaçıran bir çete Bitcoin ile Fidye istedi.Tam olarak kaçırdıkları çocuk için 15 bitcoin talep etti.

Bitcoin ile Fidye

Güney Afrika’da 13 yaşındaki bir çocuğu kaçıran çete fidye olarak değeri ortalama 120.000$ olan 15 Bitcoin istedi. Guardian’ın haberine göre çocuğun evine yakın bir park alanında arkadaşları ile oyun oynarken zorla arabaya bindirilmesi şeklinde kaçırıldı.

Tanıklar adamların çocuğu arabaya bindirirken olay yerine de bir fidye notu bıraktıklarını belirtti. Gerekenin yapılması için son gün pazartesi günü. Ayrıca notta yazan yazı ise;

Pazarlık Yapılmaz. 15 Bitcoin ya da Çocuk Ölecek.

Filmlere konu olacak bir olay yaşanmakta, kripto dünyasının iyi şeylere yol açtığı kadar takipsizlik gibi durumlar söz konusu olduğu zaman bu tarz illegal işlerin yapılmasını da çok daha kolaylaştırıyor. Ayrıca bu olay ülke tarihindeki ilk birini kaçırıp fidye olarak kripto para istenen olay.

Yerel medya ise ailenin büyük bir travma içinde olduğunu kaleme alıyor, ayrıca ailenin kripto paralar ile ilgili hiç bir bilgisi de yok.

Bitcoin’in ne olduğunu bilmiyoruz. Mahvolmuş durumdayız, yardım edin!

Geçtiğimiz yılın sonunda kaçırılan, bir kripto para borsasının genel müdürü olan Pavel Lernel tam olarak 1 Milyon Dolar değerindeki Bitcoin fidyesinin çeteye verilmesi ile kurtulmuştu. Aynı ayın içerisinde Almanya’da da DHL ile bomba paketi kargolayıp, 10 Milyon Dolar değerinde Bitcoin istediklerini belirten bir not bırakmışlardı.

Siber suçlar konusunda Bitcoin oldukça popüler hale geldi, Geçen yıl ise bir çok bilgisayar yazılımı sayesinde fidyecilik yapılmıştı, bu işlem hala sürmekte. Bilgisayarınızın tüm dosyalarını şifreleyip, masaüstünüze bir bitcoin cüzdan kodu bırakan yazılım, siz istenilen cüzdana belirtilen miktarı yatırmadığınız sürece dosyalarınız erişilemez bir hale getiriyor.

Paylaşmak İstersen

YAZAR HAKKINDA