Madencilik ile birlikte Bitcoin dünya enerjisinin 2018 sonunda %0.5’ini kullanıyor olacak. Ekonomist Alex de Vries’in yayınladığı “Bitcoin’s Growing Energy Problem” yani Bitcoin’in Büyüyen Enerji Problemi isimli makalesinde Bitcoin madenciliğinin 2018 yılı sonuna kadar Dünya elektriğinin %0,5’inden fazlasını kullanacağını söyledi.

Madencilik ve Enerji

De Vries, Sadece BTC ağının ortalama 2.55GigaWatt elektrik tükettiğini belirtti ve gelecekte 7.67GigaWatt tüketmeye doğru hızla ilerlediğini belirtti. Bu tüketim ağının hızla büyüdüğünü dile getiren De Vries, Bu tüketim ağının enerji problemi için büyük bir problem olduğunu da dile getirdi.

Bitcoin madenciliğinin çevre için zararlı mı? değil mi?  olup olmadığı ile ilgili araştırmalar çoğu kesim tarafından önemsiz bir konu olarak değerlendiriliyor ve araştırılmıyor. Bunun dışında De Vries verileri Bitmain firmasının AntMiner’larını kullanarak ömür boyu ne kadar elektrik tüketebilir, ve ömrü ne kadardır gibi veriler üretiyor. Sonuçlarına da bu şekilde ulaştığını dile getiriyor. De Vries ayrıca bu konular hakkında bilimsel çalışmalar ve bilmsel tartışmalar olması gerektiğini söylüyor ve bu makalenin bir başlangıç olmasını istediğini de ekliyor.

De Vries bu gibi negatif olayların tersine, blockchain’in arkasındaki teknolojiyi savunduğunu ve çevresel etkiyi hafifletmek için çoğu alanda da kullanıldığını savunuyor.

Ayrıca bu ağ ile ilgili enerji çözümü olan Proof Of Stake algoritması hakkındaki yazımızı okumak isterseniz (PoS Nedir) içeriğe göz atabilirsiniz

Paylaşmak İstersen

YAZAR HAKKINDA