Dünya çapında Kripto Paraların popülerleşmesi ile bitcoin ATM leri de hızla artmaya başladı ve toplam bitcoin atm sayısı 3000e ulaştı.

Bitcoin ATM

ATMler (Automated Teller Machines) paraya erişmenin en hızlı ve uygun yoludur. Normal para birimleri için çok önemli yer edinen ATM, kripto para dünyasının ilerleyişi ile birlikte artık Bitcoin ATMsi olarak da karşımıza çıkıyor. Bitcoin alışverişi için çok önemli yer edinen ATMler ise Dünya çapında 3000 adete ulaşmış durumda.

Birleşik Devletler, İsveç ve Hollanda gibi bazı Avrupa ülkelerinde benimseme oranı daha yüksek olsa da, Dünyanın bir çok yerinde Bitcoin ATMleri mevcut hale geldi. Ayrıca Türkiyede de İstanbul Atatürk Havalimanı, Dış hatlar terminalinde de Bitcoin ATMsi bulunmaktadır. 3000 Bitcoin Atm sinin 1500ü sadece Amerikada bulunuyor. Büyük firmalar için Bitcoin ATMlerinin popülerleşmesinin en büyük avantajı ise Bitcoin piyasasının ATMler ile daha bilinir ve canlı bir hale geleceği.

Sadece 3 ay önce Dünya genelinde 2177 adet Bitcoin ATMsi bulunmaktaydı. Bitcoin ATM lerinin popülerliğini artırması ile Bitcoin’in son kullanıcıya ulaşması iyice kolaylaştı. Alım satım işlemleri kolay ve anlık bir şekilde fiziksel olarak yapılabilir hale geldi. Bununla birlikte Bitcoin ATM’lerinin büyük bir dezavantajı ise yüksek komisyon oranlarıdır. Bitcoin satın almak istediğinizde %8-9 arası bir komisyona tabi tutulurken, Bitcoin satarken %7 gibi bir ücret almaktadır. Ortalama 1000$ değerinde bitcoin alımında 80-90$ gibi bir miktar kesilmektedir.

Yalnızca Bitcoin Değil

Bu ATM’lerin tümü Bitcoin alım ve satımını destekliyor ancak konuma bağlı olarak her atm belirli para birimlerini de desteklemektedir. Bu ATM’lerde en fazla işlem gören para birimi ise şimdilik Ethereum olmasına rağmen, ATMlerin yalnızca %10u ile Ethereum işlemi yapılabiliyor. Ancak ATM sayılarının hızla artması bu oranda da bir ilerleme kaydedileceği konusunda bizleri heyecanlandırmaya yetiyor.

Paylaşmak İstersen

YAZAR HAKKINDA