Kripto Para dünyasının babası, en değerlisi ve gözdesi olan Bitcoin 17 milyon adet üretimini geçti. Toplam 21 milyon adet üretilecek ve sonrasında üretimi duracak Bitcoin için geride üretilebilecek sadece 4 milyon adet kaldı!

Kripto paralar barındırdıkları blockchain ( block zinciri ) teknolojisi sayesinde, ekstra donanımlar kullanılarak üretiliyor.

Bitcoin üreticisi ( miner ) olmak için çok güçlü işlemcili özel cihazlara ihtiyaç var. Bu özel cihazlar sayesinde aslında, madencilik ağına dahil olarak evrensel olarak çalışan ve merkezi olmayan bir süper bilgisayarın küçük bir paraçası olmuş oluyorsunuz.Bitcoin’in maksimum kapasitesi 21 milyon adet. Bu sınır bize 21 milyon adet bitcoin üretilmiş olduğunda üretimin durdurulacağını gösteriyor. Blockchainde hiç bir veri sonradan değiştirilemediği için maksimum üretim limiti de değiştirilemiyor.

2009’dan bugüne 17 milyon adet üretildiyse, 4 milyon çok hızlı bitebilir mi ?

Hayır

Kripto paraların bir özelliği ise zaman ilerledikçe üretim zorluğunun artmasıdır. Zaman geçtikçe Dünya’da kripto para kullanımı artıyor. Kullanım artıkça veri miktarı artıyor, veri miktarı artınca da sistemin stabil çalışması için gereken işlemci yükü artmış oluyor. İşlemci gücü olur da veri miktarına yetişemezse, gün geçtikçe bitcoin kullanımı ve değeri düşecektir. Bu sebeple ilk başlarda tek bir işlemci kullanarak üretebildiğimiz bitcoini, şimdilerde ekran kartları ile dahi üretemiyoruz.

Özetlemek gerekirse bitcoindeki ortalama zorluk seviyesi ve artış oranı baz alındığında 21milyonuncu bitcoinin 2040yılından önce üretilemeyeceği de sıkça konuşulan bir konu.

E peki 21 milyon adete ulaşılınca ne olacak ?

Bir çok kişinin de aklında soru işareti bırakan bu konu bitcoin, eth vb tüm altcoinler de maksimum üretim limitine ulaştığında ne olacak? Kripto para transferleri yapılırken bildiğiniz üzere belirli miktarlarda komisyonlar ödemekteyiz. Üreticiler bu süreçte ödenen komisyonlardan hakettiklerini alarak üretim yerine mevcut sistemin işleyişini sürdürdükleri için ödeme alacaklar. Bu sayede madencilik devam edecek.

Paylaşmak İstersen

YAZAR HAKKINDA