Bitcoin harika birkaç haftayı ardında bıraktı, fakat bu, Berkshire Hathaway toplantısından sonra, bazı toplulukların Bitcoin hakkında sessizliklerini bozmalarınıda beraberinde getirdi. Bunlardan birisi Microsoft’un kurucusu ve Berkshire üyelerinden yakından tanıdığımız Bill Gates‘di.

Warren Buffet; ”Bitcoin fare zehirine benziyor.”

Berkshire Hathaway’in kurucusu Warren Buffett, Bitcoin ve diğer kripto paraları açıkça eleştirdi ve son aylarda bir takım olumsuz şeyler söyledi. Kripto paralarla yaşadığı temel sorunlardan, üretken varlık olmamalarından, yatırımcıların kendileriyle ilgilendikleri için sadece kendileri için değerli olduklarından söz etti. Ayrıca yapılan yıllık toplantıda ekledi;

 

”Kripto kötü bir sonla bitecek.”

Bill Gates ise, aynı görüşte olduğunu göstererek, onlara “daha çılgın, spekülatif şeyler” olarak bahsetti ve dedi ki;

”Bir varlık sınıfı olarak, hiçbir şey üretmiyorsunuz ve bu yüzden, bunun yukarıya çıkmasını beklememelisiniz. Bu, daha basit bir “aptallık teorisi” türü bir yatırım… Bu kadar kolay olduğunu düşünseydim açığa satardım.”

Geçtiğimiz birkaç hafta içinde, Bitcoin ve diğer kripto para birimleri gerçekten iyi bir yukarı ivme gösterdiler, ancak bu açıklamaların yayınlanmasından sonra bir kez daha düştü. Şimdi, piyasanın başarılı bir kaç hafta sonrasında sadece bir durgunluğa girdiğine dikkat etmek önemlidir, ancak tersine, bu yorumların olumsuz bir etki yarattığına kesin gözüyle bakılıyor. Bu haftanın başında, ilk on kripto para birimi düşüşe geçmişlerdi ve Bitcoin sadece 24 saat içinde yüzde üç oranında değer kaybetti.

Bill Gates’den gelen yorumlar özellikle şaşırtıcıydı, çünkü o tam teknolojinin ortasında duran adamlardan birisiydi hep bizim için, bu yüzden onun böylesine büyük teknolojik olayları ve eğilimleri kabul ettiğini görmeyi beklerdik. Warren Buffet kendisinin söylediği gibi sadece aklının alabileceğine yatırım yapan, teknolojiyle arası olmayan milyarderlerden,  kripto paralarını geleneksel olmadıkları için reddediyorlar ve onlar için gelecek görmüyorlar, ama Bill Gates şaşırtıcı.Belkide bu işler için birazcık yaşlanmıştır.

Paylaşmak İstersen

YAZAR HAKKINDA