Ethereum dünyadaki en büyük kripto para birimi olmasının yanısıra, blockchain sistemlerinin dünyasındaki en çok gelecek vaat eden teknolojilerinden biridir. Bu kripto paraları saklamak, güvende tutmak veya alım satım yapabilmek için bir ethereum cüzdanına ihtiyacınız vardır. Biz de sizler için ethereumlarınızı güvende tutmanız adına en iyi 5 ethereum cüzdanı sizlere sunuyoruz.

En iyi 5 ethereum cüzdanı

Yıl 2018 ve güvenlik açıkları nedeniyle gizlilik ve güvenlik ihtiyacı en üst seviyelerde olduğu bu dönemde, en güvenli 5 ethereum cüzdanı sizler için derledik:

Ledger Nano S

ledger nano s

Cüzdan Tipi: Donanımsal.

Donanımsal bir Ethereum cüzdanı olan Ledger Nano S, Ethereum’u güvenli bir şekilde depolamak için en güvenli seçeneklerden birisidir. Ethereum’unuzu çevrimdışı depolamanıza yarayan çok para destekli bir Ethereum cüzdanıdır. Güvenli olmasının en büyük sebeplerinden birisi tüm paraları donanımın içinde saklarken, tüm anahtar kodları ve donanımın da sizinle kalmasını sağlar. Ethereum’un yanı sıra Ledger Nano S cüzdanı ile ETC gibi bir çok kripto paraları da depolayabilirsiniz.

Trezor

trezor ethereum cüzdan

Cüzdan tipi: Donanımsal.

Donanımsal cüzdanlar diğer cüzdan tiplerine oranla,  daha fazla kontrol sahibi olduğunuz için ve herhangi üçüncü bir şahısa güven duyma ihtiyacı duymadığınız için daha güvenlidir. Trezor aslında son kullanıcıya ulaşan ilk donanımsal kripto para cüzdanıdır. İlk aşamada Bitcoin cüzdanı olarak piyasaya sürülse de artık Ethereum cüzdanı olarak da kullanılabilmektedir.

Trezor hafif ve portatif olup, ledger nano s gibi bir led ekrana sahiptir. Bunun yanı sıra kontrol etmek için de bir web arayüzü vardır.

My Ether Wallet

my ether wallet

Cüzdan Tipi: Web cüzdanı.

Web tabanlı cüzdanları tercih eden kullanıcılara gelirsek, en popüler Ethereum cüzdanı My Ether Wallet’dır. Ethereum için en güvenli cüzdan olmasının sebebi ise, diğer web cüzdanlarından farklı olarak üçüncü parti bir yazılım yerine, özel anahtarınızı kendi bilgisayarınıza indirerek saklamanızı sağlamasıdır.

Ayrıca Trezor veya Ledger Nano S cüzdan kullanıyorsanız, bu cüzdanlardaki kaynaklara erişim ve inceleme için mükemmel bir web platformudur. Bu cüzdan ayrıca herhangi bir kayıt gerektirmediğinden gizlilik açısından güvenli bir yer tutar bu sayede kişisel bilgileriniz de gizli ve güvenli kalır.

Mist

Cüzdan Tipi: Masaüstü Yazılımı.

Mist’i herhangi bir cüzdandan ayıran en büyük özellik, resmi bir Ethereum cüzdanı olmasıdır. Mist kullanıcıları için en önemli bilgi ise kayıt olurken oluşturulan şifre, bu cüzdana giriş yapabilmeniz için tek yöntemdir ve geri kurtarma yolu yoktur. Bu şifreyi unuttuğunuz anda cüzdana bir daha giriş sağlayamazsınız.

Mist güvenilir bir platformdur. Çünkü bilgisayarınızda bulunur ve özel anahtarlarınız size ait bilgisayarda depolanır. Ayrıca Mist kurulumu çok kolaydır ve Windows, Mac OS, Linux platformlarında çalışabilir.

Coinbase

Cüzdan Tipi: Web Cüzdanı.

Coinbase, web cüzdanı kullanıcıları için en popüler Ethereum cüzdanları arasındadır. Coinbase en büyük markalardan biri olmakla beraber dünyanın her yerinden de kullanıcıya sahiptir. Ethereum cüzdanı oluşturmanıza ve alım satım yapmanıza olanak sağlayan Coinbase ayrıca Android ve iOS uygulamalarına da sahiptir.

Basit, güvenli ve kullanımı kolaydır. Yüksek miktarlarda işlem yapmayan veya kısa vadede ticaret yapanlar için en iyi çözümlerden birisidir. Coinbase’in en büyük dezavantajı ise, özel anahtarlarınızın depolanacağı yer Coinbase sunucuları olacaktır. Bu sunuculara yapılacak olası bir saldırı, sizin özel anahtarınızın da risk altında olduğu anlamına gelir.

 

Paylaşmak İstersen

YAZAR HAKKINDA