2017’nin En iyi iş adamları belli oldu!

En İyi İş Adamları Arasında Özellikle Miningcileri İlgilendiren Bir İsim de Bulunmakta

Jensen Huang ( nVidia CEO’su )

En iyi iş adamları arasında nVidia CEOsunun bulunmasının mining ile bir alakası var mı? Çıktıkları her konferansta, yazdıkları her yazılarda mining piyasasını sevmediklerini. Gamerlara hitap etmek istediklerini belirten nVidia şirketi ceo’su da en iyi iş adamları arasına girdi.

Peki gerçekten konunun mining ile bir alakası var mı?
Jensen Huang en son konuşmasında mining piyasasını gömmek yerine, “miningciler ve oyunculara kart yetmiyor, kart üretimini hızlandırmalıyız”, “oyuncular, mining piyasası yüzünden kart bulamıyorlar” gibi ifadelerde bulunarak bu sefer mining piyasasını kötülemek yerine sadece oyunculara kart yetiştiremedikleri için kart üretimini hızlandırmaları gerektiğini belirtmiş. Daha Ocak ayında mining’cilere kart satışının önüne geçmeliyiz tarzı açıklamalar yapan Jensen Huang’ın en iyi iş adamları arasında olmasının en geçerli sebeplerinden biri üretmiş olduğu ve rakipsiz olan nVidia1080TI ekran kartı olsa da, 2.sebebi ise mining piyasasıdır.

Şu anda dolar baz alındığında en iyi 5 mining kartları arasında fiyat/getiri bakımından Nvidia’ya ait 3 farklı kart bulunmaktadır

  1. Nvidia GeForce GTX 1070
  2. AMD Radeon RX580
  3. Nvidia GeForce GTX 1060
  4. AMD Radeon RX Vega 56
  5. Nvidia GTX 1080 Ti

Durumun bu şekilde olması ve kendisini En iyi iş adamları listesinde görüyor olmamız da ne kadar mining piyasasına laf etse de ekmeğini yemeyi de göz ardı etmediğinin bir kanıtı.

Jensen Huang Kimdir ?

Jen-Hsun Huang, NVIDIA’nın 1993’teki kurucu ortaklarından biriydi ve en başından beri başkan, CEO ve yönetim kurulu üyeliği görevlerinde bulundu.
Huang yönetiminde NVIDIA grafik işleme birimini (GPU) icat ederek ve gelişimine liderlik ederek akıllı telefonlar, PC’ler, arabalar, iş istasyonları ve süperbilgisayarlar gibi çok çeşitli cihazlar üzerinde kullanımına öncülük etti. NVIDIA GPU’lar kullanıcıların son derece beğendiği nefes kesici, etkileşimli grafiklerle benzersiz bir görsel hesaplamanın yanı sıra, dünyanın en zorlu teknik problemleri üzerindeki çalışmaları hızlandıran büyük bir paralel hesaplama gücü sunar. NVIDIA 2007 yılında Forbes dergisi tarafından Yılın Şirketi ilan edilmiş ve son 2 yılda Fortune’un Yarı İletken Sektöründe Yenilikçilik listesinde 1. sıraya oturmuştur.

Huang, fabless yarı iletken sektörüne gelişme, yenilikçilik, büyüme ve uzun vadeli fırsatlar getirmedeki katkıları nedeniyle Fabless Yarı İletken sektörünün Dr. Morris Chang Örnek Liderlik Ödülü’ne layık görülmüştür. ABD Güney Kaliforniya Üniversitesi’nden Daniel J. Epstein Mühendislik Yönetim Ödülü’nü ve ayrıca Oregon Devlet Üniversitesi’nden fahri doktora unvanını almıştır.

NVIDIA’yı kurmadan önce Huang, LSI Logic şirketinde mühendislik, pazarlam ve genel müdürlük pozisyonlarında ve Advanced Micro Devices şirketinde mikroişlemci tasarımcısı olarak çalıştı. Oregon Devlet Üniversitesi’nden Elektrik Elektronik Mühendisliği lisans ve Stanford Üniversitesi’nden Elektrik Elektronik Mühendisliği yüksek lisans dereceleri aldı.

 

Paylaşmak İstersen

YAZAR HAKKINDA